O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

10-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Światowe ceny wieprzowiny ponownie w górę! Jakie czynniki mają na to wpływ?

Ceny wieprzowiny

Według najnowszego raportu FAO światowe ceny wieprzowiny zanotowały kolejny wzrost w lutym 2023 roku.

Indeks cen mięsa FAO wyniósł w lutym średnio 112,0 punktów, co oznacza nieznaczny spadek (0,1 punktu i 0,1%) w stosunku do stycznia i 1,9 punktu (1,7%) w porównaniu z rokiem poprzednim. 

Co wpływa na światowe ceny wieprzowiny?

W lutym światowe ceny drobiu spadły ósmy miesiąc z rzędu, odzwierciedlając obfite światowe dostawy w porównaniu ze słabszym popytem importowym, pomimo wybuchów ptasiej grypy w kilku wiodących krajach produkujących.

Natomiast międzynarodowe ceny wieprzowiny wzrosły w związku z obawami rynku o niską dostępność świń gotowych do uboju w obliczu rosnącego popytu krajowego w Europie. Tymczasem ceny wołowiny pozostały stabilne po stałym spadku od czerwca 2022 r., ponieważ zwiększone zakupy importowe, zwłaszcza z Azji Północnej, utrzymywały światowy popyt stosunkowo dobrze zrównoważony z bieżącymi dostawami.

Międzynarodowe ceny baraniny również były zasadniczo płaskie, ponieważ globalny popyt był wystarczający, aby pokryć zwiększone dostawy z Australii.

Ceny wieprzowiny

Niska podaż żywca utrzymuje się w Unii Europejskiej

Podaż żywca wieprzowego pozostaje w krajach unijnych na niskim poziomie. Wzrost cen skupu nieco przyhamował. Wysokie koszty surowcowe muszą zostać uwzględnione w negocjacjach z sieciami handlowymi, co wymaga czasu. Niektóre europejskie ubojnie przeszły na 4 -dniowy dzień pracy.  

Niski eksport wieprzowiny na rynki pozaeuropejskie utrudnia utrzymanie pozytywnych impulsów wzrostowych na rynkach UE. Tylko w niektórych krajach cena żywca w ostatnim tygodniu dalej rosła. We Francji tuczniki w przeliczeniu na WBC skupowane były w cenie wyższej o 7 eurocentów, a w Hiszpanii o 6 eurocentów. W Niemczech tygodniowe notowania VEZG już po raz drugi pozostały na poziomie 2,28 €/kg.

Krajowy rynek tuczników ustabilizował się na poziomie 8,00-8,20 zł/kg żywca. Przed Świętami Wielkanocnymi oraz rozpoczęciem sezonu grillowego istnieje potencjał na rosnące ceny wieprzowiny.

Zobacz także: Branża mięsna w kryzysie? Choiński: Ostatnie lata były bardzo trudne

fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023