O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

22-12-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Świąteczne zakupy w dobie kryzysu. Polacy patrzą głównie na ceny

Świąteczne zakupy

Według badania UCE Research i Grupy BLIX ok. 70 proc. Polaków świąteczne zakupy spożywcze zrobi w sklepach stacjonarnych; co piąty badany zrobi je na ostatnią chwilę. 

Dodatkowo jak wynika z badania o zakupie konkretnych artykułów spożywczych na święta, zadecyduje przede wszystkim cena. Badanie na potrzeby raportu zostało przeprowadzone w pierwszych dniach grudnia 2022 r. na próbie 1105 konsumentów odpowiedzialnych za codzienne zakupy w swoich gospodarstwach domowych.

Co czwarty badany wybiera zakupy wielokanałowe

Jak wynika z badania do cyklicznego raportu platformy analityczno-badawczej UCE Research i Grupy BLIX dotyczącego preferencji i intencji zakupowych polskich konsumentów przed świętami Bożego Narodzenia, zdecydowana większość Polaków świąteczne zakupy spożywcze zrobi w sklepach stacjonarnych. Jednak takich osób jest w 2022 r. mniej niż rok temu – ok. 70 proc. w porównaniu do 80 proc. pod koniec 2021 r.

Podano, że jedna czwarta konsumentów kupuje produkty spożywcze po części online i offline; rok temu taką deklarację składało 18 proc. ankietowanych, czyli niespełna jedna piąta. Wyłącznie o sklepach internetowych mówi teraz 2 proc. respondentów i jest to wyższy odsetek niż w zeszłym roku – 0,5 proc. Dla 1 proc. pytanych ta kwestia nie ma znaczenia; tyle samo badanych wskazało, że nie potrafi określić, gdzie zrobi zakupy.

Według Marcina Lenkiewicza z Grupy BLIX zakupy omnichannelowe, czyli wielokanałowe, wyraźnie zyskują na popularności.

"Placówki handlowe zachęcają klientów mnogością promocji przedświątecznych oraz możliwością osobistego wyboru produktów w sklepach znajdujących blisko domu. Z kolei internet pomaga w prostszym porównywaniu cen między różnymi sieciami lub w ramach jednej platformy. W czasach drożyzny presja na cenę i opłacalność zakupów staje się coraz większa, dlatego wzrósł odsetek osób robiących zakupy w dwóch kanałach sprzedaży" – ocenił.

Świąteczne zakupy

Największe świąteczne zakupy robimy na ostatnią chwilę

Z badania wynika, że największe świąteczne zakupy spożywcze robione są przeważnie na tydzień przed Bożym Narodzeniem. Tak w badaniu opinii społecznej wskazuje 29 proc. ankietowanych. Na zakupy na początku grudnia wskazało 23 proc. badanych. Co piąty ankietowanych zakupy zostawia na ostatnie dni przed Wigilią.

"Pozostawienie zakupów na ostatnią chwilę może oznaczać, że nabywcy nie obawiają się problemów z dostępnością towarów tak jak w pandemicznych latach. Osoby, które to praktykują, ufają, że będą mogły zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne produkty tuż przed Wigilią. Jednak to może wiązać się z mniejszym wyborem najlepszych artykułów w najbardziej atrakcyjnych cenach i w konsekwencji – ze stresem" – stwierdził Lenkiewicz.

Pytani o czynniki decydujące o zakupie konkretnych artykułów spożywczych na święta, respondenci najczęściej wskazywali na cenę (85 proc. wskazań) i promocje (69 proc.), a w dalszej kolejności także na jakość (40 proc.), własne doświadczenie (36 proc. i dostępność (21 proc.). Rzadziej wymieniano markę (8 proc.), opinię rodziny lub znajomych (5 proc.) i reklamę (4 proc.).

"Polacy chcą kupować swoje ulubione i znane od lat marki, ale tanio i po promocji. Jak pokazuje badanie, nadal bardzo duży odsetek ankietowanych wierzy w atrakcyjność cen na polskim rynku i oczekuje ich od sieci handlowych" – podsumował Lenkiewicz.

Badanie na potrzeby raportu zostało przeprowadzone w pierwszych dniach grudnia 2022 r. przez UCE Research i Grupę BLIX metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na próbie 1105 konsumentów odpowiedzialnych za codzienne zakupy w swoich gospodarstwach domowych.

Czytaj też: Codzienne zakupy coraz droższe. W listopadzie o prawie 26%!

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023