O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Suszony topinambur doskonale sprawdza się w paszy dla świń

Suszony topinambur

Czynniki genetyczne i warunki chowu, w tym żywienie i dodatki paszowe, decydują o efektywności chowu do produkcji wysokiej jakości wieprzowiny. W tym kontekście interesująca jest możliwość natychmiastowego wpływania na jakość sensoryczną wieprzowiny poprzez prostą manipulację składnikami paszy, w tym fruktooligosacharydami – inuliną. Sprawdzi się w tym… suszony topinambur.

Suszony topinambur w paszy dla świń

Grupa polskich naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Instytutu Zootechniki PIB oraz Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego Polskiej Akademii Nauk zaproponowała rozwiązanie pozwalające na szybką poprawę jakości wieprzowiny z dodatkiem paszowym, jakim jest suszony topinambur.

W swoim badaniu opublikowanym w Animals 2021 autorzy wyjaśniają znaczenie pracy z naturalnie występującymi dodatkami paszowymi:

W erze poantybiotykowej ważne jest pełne zrozumienie interakcji bakterii jelitowych z prebiotykami i zwierzętami. Probiotyki i prebiotyki to tylko niektóre z wielu suplementów branych pod uwagę w żywieniu świń, które zasługują na uwagę.

– czytamy.

Za źródło prebiotyków uznaje się różne rodzaje oligosacharydów, takie jak inulina. Inulina to rozpuszczalny w wodzie polimer fruktozy występujący głównie w korzeniach cykorii (Cichorium intybus) lub bulw topinamburu (Helianthus tuberosus). Zawiera zarówno oligosacharydy, jak i polisacharydy, które odpowiadają za jej właściwości prozdrowotne.

Inulina pokarmowa i fruktooligosacharydy nie są hydrolizowane przez enzymy ssaków, ale są łatwo fermentowane przez środowisko bakteryjne w jelicie ślepym i okrężnicy i sprzyjają wzrostowi bifidobakterii jelitowych. Najbardziej znanym działaniem prozdrowotnym inuliny jest wzrost bifidobakterii i pałeczek kwasu mlekowego.

 Import wołowiny – Japonia zwiększyła wolumeny dostaw z Kanady

Suszony topinambur gwarantuje lepsze mięso?

W pracy zbadano wpływ dodania bakterii probiotycznychSuszony topinambur inuliny oraz suszony topinambur do diety świń na produkcyjność, jakość wieprzowiny i profil kwasów tłuszczowych w mięsie i smalcu, dostarczając nowych informacji na temat ich zastosowania jako dodatku w hodowli zwierząt.

144 świń mieszańców podzielono na sześć grup i opasano od 30 do 114 kg. Oceniono efekt dodania probiotyku składającego się z następujących szczepów bakteryjnych: Lactococcus lactis IBB500>109 CFU/g, Carnobacterium divergens>109 CFU/g, Lactobacillus casei ŁOCK>109 CFU/g, Lactobacillus plantarum ŁOCK>109 CFU/g oraz Sacharomy cereces 107 CFU/g dla diet uzupełnionych prebiotykiem – czystą inuliną (liniowe β-fruktany o stopniu polimeryzacji (DP) ≥ 15) lub zawierających inulinę w suszu topinamburowym.

Po 98 dniach tuczu średnia masa ciała opasów wyniosła 114,2 kg. Wyniki niniejszych badań wykazały wyższe masy końcowe i lepszy dzienny przyrost masy ciała (p ≤ 0,05), gdy świnie były żywione dietami z dodatkiem zarówno inuliny, jak i suszonego topinamburu; jednak silniejszy efekt zaobserwowano po dodaniu inuliny. Wynikało to z lepszego działania chemicznie czystej inuliny niż inuliny zawartej w suszu topinamburowym. Żaden z dodatków nie miał wpływu na współczynnik wykorzystania paszy. Świeże mięso z obu grup prebiotycznych było jaśniejsze.

Zastosowane w niniejszych badaniach dodatki przyczyniły się również do zróżnicowania zawartości tłuszczu w tuszach wieprzowych, ponieważ zwierzęta żywione dietą wzbogaconą obiema formami prebiotyków miały mniejszą grubość tłuszczu we wszystkich punktach pomiarowych. Prawdopodobnie dlatego, że suszony topinambur zawiera oligosacharydy, które ograniczają odkładanie się zmagazynowanego tłuszczu poprzez produkcję krótkołańcuchowych kwasów organicznych w jelicie grubym.

Jako istotne wyniki można również przytoczyć poprawę stanu antyoksydacyjnego mięsa i jego zdolności do zatrzymywania wody. Badanie to jest częścią trwających globalnych prac nad dodatkami paszowymi, które wspierają zdrowie zwierząt, jednocześnie ograniczając stosowanie antybiotyków. Zatem wyniki eksperymentu mają ogromne znaczenie praktyczne i mogą być zaproponowane do wykorzystania w hodowli trzody chlewnej jako sposób na zaoferowanie konsumentom zdrowszej żywności wysokiej jakości.

meatinfo.ru/fot.pixabay/fot.wikimedia,Kati zunkovic

swiatrolnika.info 2023