O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Susza wyniszcza chińskie uprawy. Pożary trawią część kraju

susza

Regiony Syczuan i Chongqing na południowym zachodzie Chin walczą we wtorek z pożarami lasów. Także susza zagraża Państwu Środka. 

Chiny wyczekują zapowiadanego ochłodzenia po rekordowej fali upałów. Susza i wysokie temperatury zagrażają tymczasem uprawom i zmuszają władze do racjonowania prądu. Chińscy urzędnicy ocenili w sierpniu, że temperatury w ich kraju rosną szybciej niż w pozostałych częściach świata. Tegoroczna rekordowa fala upałów wywołuje obawy o zdolność Chin do przystosowania się do szybkich zmian klimatu – podkreśla agencja Reutera.

Susza w Chinach

W mieście wydzielonym Chongqing i prowincji Syczuan opady były tego lata o 80 proc. niższe niż zwykle o tej porze roku. Według portalu Caixin od 19 sierpnia w obu regionach wybuchło 19 pożarów lasów. Nie pojawiły się doniesienia o ofiarach, ale władze Chongqingu informowały o ewakuacji 1500 osób.

W Syczuanie poziom wody w zbiornikach elektrowni wodnych obniżył się nawet o połowę, a władze wprowadziły racjonowanie prądu i zamknęły niektóre fabryki. By oszczędzać energię w stolicy regionu, Chengdu, wyłączane są światła w wagonach metra. W Chongqingu administracyjnie skrócono czas pracy centrów handlowych.

Susza stanowi „poważne zagrożenie” dla jesiennych zbiorów, a lokalnym władzom nakazano zrobienie wszystkiego, co w ich mocy, by zwiększyć dostawy wody i chronić uprawy – oświadczyło we wtorek chińskie ministerstwo rolnictwa. Zapowiedziano udostępnienie sprzętu do sztucznego zasiewania chmur.

susza

Zimny front i tajfun pomogą

Fala upałów, która trwa od ponad dwóch miesięcy, zbliża się do „punktu zwrotnego” za sprawą zimnego frontu z zachodu i tajfunu nadchodzącego z południowego wschodu – ocenili państwowi meteorolodzy. W niektórych miejscach temperatury mają zacząć spadać już w środę, a w Syczuanie – pod koniec sierpnia.

Stan podwyższonego zagrożenia pożarami lasów obowiązuje również w prowincjach Jiangxi, Hunan i Kuejczou (Guizhou). Na zdjęciach satelitarnych widać, że leżące w Jiangxi jezioro Poyang, największe jezioro słodkowodne Chin, zmniejszyło się do zaledwie ułamka zwykłej powierzchni o tej porze roku, ograniczając przy tym dostęp do wody pitnej okolicznym mieszkańcom – podała stacja CCTV.

Czytaj także: Susza w Polsce negatywnie odbije się na globalnym rynku żywności

PAP. Fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023