O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Susza we Włoszech może zablokować produkcję parmezanu

Susza

W dolinie Padu we Włoszech od tygodni panuje susza. Z tego powodu produkcja parmezanu jest zagrożona, ponieważ w mleczarniach brakuje wody.

Susza we Włoszech jest szczególnie dotkliwa dla rolników. Producenci słynnego Parmigiano Reggiano widzą zagrożenie dostaw swoich krów mlecznych, ponieważ są uzależnieni od wody Padu. Dlatego parmezan może być mniej dostępny. Parmezan może wkrótce stać się niedoborem w supermarketach takich jak Rewe, Kaufland i Co., ponieważ produkcja we Włoszech nie przebiega obecnie płynnie. Wywołało to najgorszą suszę od 70 lat, spowodowaną suchą zimą i jeszcze suchszą wiosną we Włoszech.

Niedobry wody we Włoszech

W szczególności północne regiony Włoch cierpią z powodu suszy. Rzeka Pad osiągnęła rekordowo niski poziom. Wielu rolników uważa, że ​​ich dalsza działalność jest zagrożona. Kanał informacyjny CNN ogłosił, że produkcja parmezanu może również ulec załamaniu. Około połowie farmerów w dolinie Padu grozi historyczna susza. Niektóre bydło produkuje typowe dla regionu mleko dla Parmigiano Reggiano. Producenci znanego parmezanu informują, że ich krowy mleczne są uzależnione od wody Padu.

Simon M., miejscowy rolnik, powiedział CNN, że jego 300 krów wypija od 100 do 150 litrów wody dziennie. Jeśli tego nie zrobią, ucierpi jakość parmezanu. W najgorszym przypadku produkt nie otrzymałby niezbędnej pieczęci jakości.

„Po raz ostatni rzeka była nisko w 2003 roku. Tym razem jest znacznie gorzej. Nie ma deszczu, śniegu i wysokich temperatur” – powiedziała CNN Ada Giorgi, kierownik pompowni konsorcjum.

Susza we Włoszech doskwiera Niemcom

Simon M. potrzebuje również wody do podlewania owoców i roślin. W końcu chce ich używać do karmienia swoich krów. Wkrótce może być zmuszony do zmniejszenia liczby krów, co oznaczałoby jeszcze mniej mleka. To z kolei oznacza mniej parmezanu, który można wyeksportować do Niemiec.

Brak wody utrudnia również hodowlę paszy dla zwierząt, ale Simon M. potrzebuje wody do pielęgnacji swoich roślin. „Jeśli nie będziemy mieć wystarczającej ilości paszy, będziemy musieli zmniejszyć zapasy” – powiedział CNN rolnik.

Prowadziłoby to do mniejszej ilości mleka, a co za tym idzie do mniejszej ilości parmezanu, który można eksportować do Niemiec. Parmezan mógłby zatem stać się bardzo pożądanym produktem w supermarkecie, a susza nie pomaga w eksporcie.

Czytaj również: Ekstremalna susza we Włoszech. Werona racjonuje wodę pitną

Agraheute/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023