Talk icon

Informacje

31-05-2022

Autor: Jacek Podgórski

Susza we Francji. Władze wprowadziły ograniczenia w zużyciu wody

susza

Susza daje się we znaki francuskiej gospodarce i obywatelom. Zagrożenie jest realne, czemu wyraz dają decyzje podejmowane przez lokalne władze. 

W 24 departamentach przekroczony został próg alarmowy dotyczący niskich opadów w 2022 r., co grozi mniejszymi zbiorami zbóż i innych produktów rolnych. Władze regionalne wprowadziły ograniczenia w zużyciu wody, jak zakaz napełniania basenów, podlewania ogrodów czy mycia samochodów. Także w Polsce susza stanowi, kolejny rok z rzędu, poważny kłopot. 

Susza zagraża Francuzom

Władze wydały 92 dekrety prefekturalne dotyczące rolników i osób fizycznych w departamentach: Ille-et-Vilaine, Sarthe, Maine i Loara,, Loara Atlantycka, Vienne, Deux-Sevres, Wandea, Charente-Maritime, Charente, Dordogne, Tarn, Górna Sabaudia, Ain, Ardeche , Drome, Alpy- Górnej Prowansji, Vaucluse, Delta Rodanu, Alpy Nadmorskie, Var, Pireneje Atlantyckie, Loiret, Yonne i Alpy Wysokie.

W kwietniu odnotowano 25-proc. niedoborów opadów deficyt, ale od września na znacznej części terytorium opady spadły poniżej normalnych wartości.

„W tym roku susza zaczęła się wcześnie” – oświadczyła premier Elisabeth Borne, w departamencie Loiret. Premier obiecała, że 400 mln euro zostanie przeznaczonych "dla hodowców, którzy z powodu suszy mogą mieć problemy z wyżywieniem zwierząt". „Podejmujemy działania, aby zarządzać zasobami wodnymi i zapobiec klęsce” – zapewniła Borne.

Lokalni prefekci mają obowiązek wdrożenia planów oszczędności wody i gromadzić wodę w zbiornikach retencyjnych.

Czytaj także: Susza – czy w tym roku ponownie będzie problemem dla rolników?

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023