Talk icon

Informacje

05-08-2022

Autor: Świat Rolnika

Susza we Francji. Władze tworzą specjalną komórkę kryzysową

Susza

Susza wymusiła na premier Francji Elisabeth Borne utworzenie międzyresortowej jednostki kryzysowej, która będzie podejmować działania osłonowe dla sektorów gospodarki. 

Jak poinformowała kancelaria szefowej rządu, działania osłonowe będą dotyczyć takich sektorów jak transport, energetyka czy rolnictwo. Problem braku opadów "pogłębia się z powodu akumulacji kolejnych fal upałów, które wzmagają parowanie i zapotrzebowanie na wodę" – dodano.

Susza dużym problemem we Francji 

"To najpoważniejsza susza, jaka kiedykolwiek została odnotowana w naszym kraju", a "prognozy pogody wskazują, że (obecna) sytuacja może utrzymać się przez następne 15 dni i stać się jeszcze bardziej niepokojąca" – podkreślono w komunikacie.

"Wyjątkowa susza, której obecnie doświadczamy, pozbawia wiele gmin wody i jest tragedią dla naszych rolników, ekosystemów oraz bioróżnorodności" – wskazała kancelaria premier. Problem braku opadów "pogłębia się z powodu akumulacji kolejnych fal upałów, które wzmagają parowanie i zapotrzebowanie na wodę" – dodano.

W czwartek 93 z 96 departamentów Francji kontynentalnej zostały objęte ograniczeniami dotyczącymi zużycia wody; 62 z nich ogłosiły najwyższy poziom alarmowy.

We francuskich mediach społecznościowych trwają dyskusje na temat zezwoleń wydawanych polom golfowym na podlewanie trawy, nawet gdy dany departament wprowadził ograniczenia zużycia wody.

Francuski koncern energetyczny EDF ostrzega z kolei, że w najbliższych dniach może zmniejszyć  produkcję energii jądrowej z powodu wysokich temperatur wody w rzekach i problemów z chłodzeniem reaktorów.

Susza

Czytaj też: Francja opracowuje plan oszczędzania energii. Przez wojnę na Ukrainie

PAP/fot. pixabay/fot. tt Elisabeth Borne

swiatrolnika.info 2023