O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-02-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Susza w Portugalii doprowadziła do ograniczenia pracy hydroelektrowni

Susza

Nasilająca się susza w Portugalii zmusiła rząd do ograniczenia pracy pięciu hydroelektrowni co najmniej do końca lutego.

Rząd Portugalii zobowiązał operatorów czterech hydroelektrowni do wstrzymania pracy tych obiektów z powodu nasilającej się w kraju suszy. Piąta z elektrowni ma zaprzestać dostaw wody dla rolników. Aby zapewnić wodę dla miejscowych rolników, rząd uruchomi jej dostawy cysternami z położonego w południowo-wschodniej części kraju rozlewiska Alqueva. Jest ono usytuowane na rzece Gwadiana. Według przewidywań Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA) w związku z utrzymującym się w ostatnich miesiącach niedoborem opadów deszczu “występuje 80 proc. prawdopodobieństwa, że 2022 r. będzie rokiem suchym”.

Susza w Portugalii sprawia problemy

We wtorkowym komunikacie rząd Antonio Costy poinformował, że susza wymusiła podjęcie odpowiednich kroków. W związku z tym, cztery elektrownie wodne mają pracować jedynie w niezbędnym minimum dla utrzymania działalności tych zakładów.

Wśród objętych ograniczeniem produkcji prądu obiektów są hydroelektrownie w Alto Lindoso i Touvedo, w położonym na północy regionie Alto Minho, a także zakłady w Cabril i Castelo de Bode, na rzece Zezere, w centrum kraju.

2022 r. będzie rokiem suchym

Rząd Costy sprecyzował, woda susza 3że zobowiązał również operatora hydroelektrowni w Bravura, w Algarve, do wstrzymania dostaw wody na pola uprawne tego położonego na południu kraju regionu Portugalii.

Aby zapewnić wodę dla miejscowych rolników, rząd uruchomi jej dostawy cysternami z położonego w południowo-wschodniej części kraju rozlewiska Alqueva. Jest ono usytuowane na rzece Gwadiana.

Według przewidywań Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA) w związku z utrzymującym się w ostatnich miesiącach niedoborem opadów deszczu “występuje 80 proc. prawdopodobieństwa, że 2022 r. będzie rokiem suchym”.

Czytaj też:Polscy naukowcy stworzą nadzwyczaj odporne rośliny. Niestraszna im susza

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023