O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Susza szaleje w Mołdawii. Rząd wesprze poszkodowanych rolników

Susza

W Mołdawii szaleje susza, który wpływa na uprawy. Resort rolnictwa zapewnił jednak, że mołdawscy rolnicy będą mogli liczyć na pomoc rządu.

Mołdawski minister rolnictwa i przemysłu spożywczego Mołdawii Vladimir Bolea powiedział w czwartek podczas spotkania z rolnikami, że resort finansów tego kraju przygotowuje system wypłat środków oraz ulg dla producentów rolno-spożywczych poszkodowanych przez suszę.

Susza w Mołdawii

Według planów rządu Mołdawii poszkodowani rolnicy mają otrzymać nie tylko subsydia, ale będą mogli zostać tymczasowo zwolnieni z uiszczania podatków lub kar za ich niepłacenie. Bolea dodał, że niebawem w Mołdawii wejdą w życie przepisy ułatwiające współpracę rolników z posiadaczami stawów w celu wykorzystywania wody do nawadniania pól.

Według szacunków plantatorów, cytowanych przez portal Stiri, z powodu nasilających się w Mołdawii niedoborów wody tegoroczne plony będą zdecydowanie niższe wobec ostatnich lat. W przypadku jabłek zbiory mają być w tym roku o połowę niższe w stosunku do 2021 r. Zgodnie z szacunkami rządu Mołdawii, susza sprawiła, że poziom wód na największych rzekach w kraju jest w sierpniu niższy o około 40 proc. w stosunku do średniej z ostatnich lat.

susza

Czytaj też: Susza zniszczyła ponad 400 tysięcy hektarów rumuńskich upraw

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023