Talk icon

Informacje

16-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Susza sprawiła, że znana rzeka wyschła. Zaopatruje w wodę całe miasto

susza

Niespotykana od dziesięcioleci susza, która dotknęła Bułgarię, doprowadziła do bezprecedensowego zjawiska – w poniedziałek wyschła rzeka Iskrecka.

Jest to rzeka przepływająca na północ od Sofii. Rzeka zaopatruje w wodę 20-tysięczne miasto Swoge i kilka dużych okolicznych wsi. Powołano sztab kryzysowy, który jak dotąd nie zaproponował żadnego rozwiązania tej sytuacji.

Susza w Bułgarii

W wielu regionach, zwłaszcza na północnym wschodzie kraju, brakuje wody i obowiązuje ograniczenie jej dostaw. Woda jest dostępna zaledwie przez kilka godzin w ciągu doby. Większych opadów nie odnotowano w Bułgarii już od niemal trzech miesięcy. Susza trwa. 

Bardzo niski stan wody w Dunaju praktycznie uniemożliwia żeglugę rzeczną. Ponad 50 statków czeka w portach na poprawę sytuacji. Agencja kontrolująca poziom wody w Dunaju powiadomiła, że opady deszczu utrzymywały się ostatnio na rekordowo niskim poziomie, podobnie jak opady śniegu w okresie zimowym.

Wstrzymano kursowanie promu pomiędzy miastami Oriachowo w Bułgarii i Bechet w Rumunii. Kierowcy ciężarówek, którzy oczekiwali tam przez kilka dni, udali się w kierunku dwóch mostów w pobliżu miast Ruse i Widyń. Utworzyły się tam jednak ogromne kolejki. Czas oczekiwania na przejazd wynosi niemal dwie doby.

susza

Czytaj także: Susza ograniczyła ruch statków na Dunaju. Ponad 100 jednostek w kolejce

PAP/foot. pixabay

swiatrolnika.info 2022