O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-04-2020

Autor: Adam Szewczyk

Susza rolnicza – jak uratować plony przed jej skutkami? Sprawdź!

Susza rolnicza

Druga połowa 2019 roku, ale i początek bieżącego, nie były obfite w opady deszczu ani śniegu. Susza rolnicza kolejny raz nawiedzi polskie gospodarstwa. Choć w lutym i marcu sytuacja lekko się poprawiła, to meteorolodzy przewidują okresy suszy i to na początku okresu wegetacyjnego roślin, co dla rolników oznacza straty w uprawie. Jak zatem można je zminimalizować?

Susza rolnicza, a aktualna sytuacja pogodowa

Pojawiające się w kwietniu coraz wyższe temperatury oraz brak perspektyw większych opadów deszczu w najbliższym czasie będą miały znaczący wpływ na rozwój roślin uprawnych, które aktualnie są na początku okresu wegetacyjnego. Ekonomiści i meteorolodzy zapowiadają, że jeśli wiosna i lato będą upalne i bez deszczu, jak w ubiegłym roku, to susza rolnicza jeszcze bardziej się pogłębi. Niestety dla roślin susza rolnicza jest najbardziej niebezpieczna właśnie wiosną, susza rolnicza mzurikiedy nasiona i rośliny potrzebują wody, by wzejść i wytworzyć plon. Jej niedobór spowoduje wykształcenie się drobniejszych ziaren zbóż, mniejszych bulw ziemniaków czy korzeni buraków, przełoży się to na niższe plony zbóż, rzepaku czy kukurydzy. Konsekwencją będą wyższe ceny tych roślin, jak również ziemniaków czy warzyw.

Piękna słoneczna pogoda za oknem i brak opadów dla zwykłego człowieka jest oznaką nadchodzącej wiosny, a dla rolnictwa, gdzie rusza wegetacja, postępująca susza rolnicza jest niestety fatalna. Właśnie w tym czasie rośliny potrzebują bardzo dużo wody, której przez brak intensywnych opadów brakuje. By jednak zminimalizować nadmierne parowanie wody w glebie i móc utrzymać ją w głębszych warstwach, warto stosować uprawę pasową w technologii Mzuri Pro-Til, która umożliwia siew bezpośrednio w ściernisko po zbiorze każdego przedplonu. Dodatkowo pozwala w jednym przejeździe głęboko uprawić wąskie pasy gleby, w których aplikowane są nawozy oraz wysiewane nasiona na dokładnie kontrolowanej głębokości. Nasiona zostają umieszczone w wilgotnej, odpowiednio napowietrzonej glebie o dobrej strukturze. Dzięki temu korzystne warunki powietrzno-wodne umożliwiają szybkie i równomierne wschody oraz intensywny wzrost korzeni i całych roślin

– mówi Marek Różniak, prezes firmy Mzuri.

Czytaj także: Pogłowie bydła na Ukrainie spada! Najnowsze dane powinny ucieszyć polskich hodowców

Uprawa pasowa, a susza rolnicza

Uprawa pasowa pozwala oszczędzić wodę w glebie. Dzięki jednemu przejazdowi od ścierniska przedplonu do siewek kolejnej rośliny, gdzie gleba uprawiana jest jedynie w wąskich pasach i jest spulchniana, a nie odwracana, jej resztki pożniwne pozostają na powierzchni nieuprawianych pasów, dzięki czemu chronią glebę przed utratą wody i materii organicznej. Susza rolnicza może wówczas ograniczyć swój zasięg. Dodatkowo prowadzi to również do zwiększenia aktywności życia biologicznego w glebie, jej rozluźnienia, poprawy struktury oraz zmniejszenia zwięzłości.

Co ważne, jeden przejazd agregatu w celu uprawy gleby, aplikacji nawozów i siewu nasion znacznie skraca czas pracy i niezależnie od warunków pogodowych można dotrzymać optymalnych terminów siewu. Dodatkowo ograniczamy zużycie paliwa, a co za tym idzie, mamy niższe koszty

– dodaje Różniak.

W ostatnich czasach zauważalny jest ogromny brak wody w ziemi i znaczna susza rolnicza, które są pokłosiem występowania sporych niedoborów opadów w poprzednich latach. By zażegnać problem z suszą, nie wystarczą chwilowe opady deszczu, a długotrwałe i systematyczne oraz zmiana uprawy na pasową, która pozwoli zatrzymać wodę w glebie na dłużej i ograniczy jej parowanie.

materiały prasowe/mzuri/jac/fot. materiały prasowe

swiatrolnika.info 2023