Talk icon

Informacje

16-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Susza ograniczyła ruch statków na Dunaju. Ponad 100 jednostek w kolejce

susza

Susza znacząco utrudnia transport rzeczny na Dunaju. Statki bezskutecznie czekają, aż poziom wody w rzece się podniesie. 

Ponad sto statków nie może kontynuować podróży Dunajem z powodu niskiego poziomu wody na tej rzece na granicy rumuńsko-bułgarskiej – podała w poniedziałek bukareszteńska telewizja Digi24. 

Susza uniemożliwia transport

Stacja, cytująca przedstawicieli dyrekcji żeglugi rzecznej w położonym przy granicy z Rumunią bułgarskim mieście Ruse, podała, że najniższy poziom wody występuje obecnie w okolicach wysp Belene i Batin.

Odnotowała, że na odcinku rumuńsko-bułgarskim żegluga statków wycieczkowych jest z powodu suszy wstrzymana. Zauważyła, że pływać tam mogą tylko bardzo lekko obciążone lub nieobciążone statki.

Według źródeł, na których powołuje się bukareszteńska telewizja, obecnie na mieliźnie na Dunaju nie jest uwięziony żaden statek, gdyż kapitanowie unikają żeglugi oczekując podniesienia się poziomu wody w rzece.

"Taka sytuacja prowadzi jednak do strat dla armatorów oraz firm" – odnotował Digi24, cytujący ekspertów, dla których tegoroczna susza doprowadzi prawdopodobnie do najgorszego roku dla transportu na Dunaju.

susza

Czytaj także: Susza nie daje za wygraną. Straszyć czy edukować?

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2022