Talk icon

Informacje

21-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Susza odsłoniła hiszpańskie Stonehenge sprzed 7000 lat

Susza

Nasilająca się w Hiszpanii susza doprowadziła do całkowitego odsłonięcia na zachodzie kraju megalitycznego pomnika sprzed 7000 lat. 

Znalezisko potocznie nazywane jest "hiszpańskim Stonehenge" ze względu na podobieństwo do prastarej konstrukcji o tej nazwie z Anglii. Głazy w Guadalperal odkryto w 1926 r. Pokryte wodą zostały w latach 60. XX wieku w skutek budowy pobliskiej tamy wodnej.

Susza odsłoniła głazy megalityczne

Dolmen z Guadalperal, w prowincji Caceres, w zachodniej Hiszpanii, jak napisał w sobotę dziennik "Heraldo", jest "obecnie widoczny w pełnej krasie". Gazeta wskazała, że w regionie ma miejsce postępująca susza.

"Lokalne władze twierdzą, że poziom wody spadł tam do 28 proc. pojemności zbiorników wodnych" – napisał dziennik, szacując wiek hiszpańskiego Stonehenge na 7000 lat i odnotowując zainteresowanie badaniem megalitycznych głazów przez archeologów.

Susza

Gazeta cytuje archeologa Enrique Cedillo z madryckiego uniwersytetu Complutense, według którego przed nadejściem jesiennych opadów "warto skorzystać z rzadkiej okazji", aby zbliżyć się do tych megalitycznych głazów w celu ich zbadania.

Głazy w Guadalperal odkryto w 1926 r. Pokryte wodą zostały w latach 60. XX wieku wskutek budowy pobliskiej tamy wodnej.

Czytaj też: Susza na Węgrzech rekordowa. Najgorzej od ponad 100 lat

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2022