O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Susza zagraża polskiemu rolnictwu. Gdzie jest najgorzej?

susza

Susza już teraz daje się we znaki na plantacjach. Zasiewy zbóż jarych, buraków, czy kukurydzy miały problem ze wschodami. 

Obecnie cztery województwa w Polsce najabardziej odczuwają susze. Jak donosi WIR, zasiewy zbóż jarych, buraków, czy kukurydzy miały problem ze wschodami z powodu zbyt małej wilgotności gleby. Jeśli sytuacja będzie się pogłębiać i nie doczekamy się deszczu, może czekać nas kryzys żywnościowy. 

Plantacjom doskwiera brak opadów deszczu

WIR podkreśla, że aktualnie susza jest w prawie całym kraju. Od marca bieżącego roku nie odnotowano w Polsce opadów o znaczeniu dla upraw rolniczych. 

Najgorzej jest w przypadku rzepaku, zbóż jarych, buraków oraz kukurydzy. Rzepaki już na starcie nie miały dostatecznej ilości wody, obecnie z uwagi na brak opadów zapewne zakończą wcześniej kwitnienie, co przełoży się na spadek plonów. Susza może spowodować gorszą jakość plonów również w przypadku buraków czy kukurydzy. Już teraz rośliny te mają problem ze wschodami. 

susza Polska

Susza daje się we znaki 4 województwom 

Susza jest odczuwalna obecnie w województwie lubelskim, wielkopolskim, śląskim i małopolskim. W tych województwach już odnotowuje się suszę hydrologiczną. Komunikaty IMGW nie są jednak zadowalające dla rolników. Dziś w całym kraju ma być słonecznie. W zlewniach m.in. Warty i Wisły obowiązuje alert hydrologiczny. W najbliższym czasie prognozy niestety nie przewidują deszczu. Jeżeli przewidywania IMGW się sprawdzą, to od połowy czerwca notować się będzie wyraźny spadek uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby, a później w głębszych warstwach profilu glebowego.

Musimy liczyć się z tym, że susza spowoduje kolejne podwyżki cen. Wiele gospodarstw aktualnie boryka się z wysokimi cenami środków produkcji, dlatego utrata plonów przez susze to widmo drożyzny i zagrożone bezpieczeństwo żywnościowe. 

IMGW informuje także, że niedobór opadów i wysokie wartości temperatury powietrza oraz zmniejszające się rezerwy zasobów wodnych powodują wzrost zagrożenia pożarowego, szczególnie w lasach, gdzie w ostatnim czasie Straż Pożarna notuje od 50 do 70 pożarów dziennie. 

Sprawdź również: Ubezpieczenie od suszy budzi spore zainteresowanie wśród rolników

wir.org.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023