Talk icon

Informacje

28-06-2020

Autor: Adam Szewczyk

Susza hydrologiczna – jak skutecznie bronić się przed tą plagą?

Susza

Nie ulega wątpliwości, iż jednym z największych zagrożeń dla gospodarki kraju jest ogromny niedobór wody. Susza rokrocznie nawiedza polskie rolnictwo.

Susza i problemy rolnictwa

Czarne chmury wiszą przede wszystkim nad sektorem rolniczym, ale zagrożona jest również na przykład branży energetycznej. Niektóre miasta i gminy w Polsce podjęły stanowcze decyzje dotyczące ratowania cennych zasobów i wydały szereg nowych zakazów. Są to jednak rozwiązania powierzchowne, a sama przyczyna problemu tkwi o wiele głębiej. Właśnie teraz jest ostatni moment na rozpoczęcie debaty publicznej i edukacji społeczeństwa na temat katastrofalnych skutków susza hydrologiczna 567klęski jaką jest susza, których ostatnim razem doświadczyliśmy w 2019 roku.

Obecna susza spowodowana jest głównie brakami w opadach śniegu. To właśnie on, podczas swojego topnienia, stopniowo i równomiernie nawilża gleby co znacząco zwiększa retencję podłoża

– tłumaczy Krzysztof Bąk, kierownik produkcji rolnej w Goodvalley podczas webinaru „Woda – coraz cenniejszy zasób”.

Czytaj także: Zielony Ład. Szmulewicz: założenia strategii są nierealne!

Susza, a zmiana w jakości opadów

W ostatnich latach widać diametralną zmianę w jakości opadów. Ostatnie czerwcowe deszcze co prawda pomogły w polepszeniu kondycji roślin, jednakże krótkie i zrywne opady powodują erozję wodną gleby, co skutkuje spływami powierzchniowi. Finalnie woda nie znajduje się zatem w ziemi, a spływa do rowów i rzek. Aby ochronić swoje pola i zabezpieczyć przyszłe plony rolnicy muszą zacząć stosować nowocześniejsze i bardziej wydajne metody gospodarowania wodą. Wymagają one inwestycji nie tylko w infrastrukturę, ale również w wiedzę i nabycie nowych doświadczeń, które umożliwią skuteczne przeciwstawianie się tego rodzaju klęsce żywiołowej. W przeciwnym razie susza nadal będzie powodować olbrzymie straty.

Jedną z najważniejszych zasad jest maksymalne uproszczenie prac na polu. Struktura ziemi powinna być przez jak najdłuższy okres zostawiona w spokoju, co powoduje zmniejszone ryzyko przesuszania.

Optymalnym rozwiązaniem jest wykonywanie wielu czynności jednocześnie – podczas nawożenia upraw warto także przemieszać wierzchnie warstwy gleby równocześnie ją wałując. Ugniatanie gleby powoduje przede wszystkim zmniejszenie jej transpiracji. Podczas testów nowych metod wysiewu w Goodvalley widzimy, że wypłycanie gruntów powoduje zwiększenie retencji gleby. Woda zostaje w głębszych warstwach upraw i nie odparowuje w takich ilościach jak na polach, gdzie nowe metody nie są stosowane. Jednakże wprowadzenie nowatorskich i innowacyjnych metod zawsze spotka się ze sprzeciwem – szczególnie przez osoby, których agronomia bazuje na tradycyjnych metodach. Takie zmiany są jednak konieczne, aby utrzymać bezpieczeństwo żywnościowe kraju i dalej regularnie dostarczać żywność do konsumentów

– podsumowuje ekspert, który uważa, ze susza będzie się powtarzać.

Goodvalley/jac/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023