O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Susza doprowadziła do dużych strat w portugalskim rolnictwie

Susza

Tegoroczne plony warzyw, owoców i zbóż są jednymi z najgorszych w ciągu ostatnich stu lat w Portugalii. Powodem nieurodzaju jest pogłębiająca się susza. 

Tak wynika z szacunków opublikowanych przez Narodowy Instytut Statystyczny (INE) w Lizbonie. W porównaniu do 2021 r. zbiory są mniejsze o 15-30 proc. w przypadku poszczególnych gatunków zbóż. Dodatkowo z powodu suszy niezbędne jest zaopatrywanie w wodę pitną beczkowozami kilkuset miejscowości w różnych dystryktach kraju.

Susza uszkodziła wiele gatunków upraw

W najnowszym raporcie Instytutu wskazano, że w przypadku zbóż w ciągu ostatnich 100 lat gorszym pod względem obfitości plonów był jedynie 2012 r. W porównaniu do 2021 r. zbiory są mniejsze o 15-30 proc. w przypadku poszczególnych gatunków zbóż.

Według rządowej agendy tropikalne upały, które wystąpiły pomiędzy 7 a 17 lipca, doprowadziły do zniszczeń na plantacjach owoców. Tegoroczne zbiory w przypadku jabłek, gruszek i winogron będą, jak szacuje INE mniejsze odpowiednio o 15, 30 i 10 proc. wobec 2021 r.

INE wskazało, że wysokie straty, które spowodowała susza, zanotowano również w przypadku brzoskwiń. Są one niższe wobec 2021 r. o 25 proc.

Przypomnijmy, że tegoroczna susza może być rekordowa w krajach na południu Europy

Susza

Bieżący rok jest jednym z najsuchszych w historii

Zgodnie z przewidywaniami rządowej agendy wyraźny spadek plonów nastąpi też w przypadku ziemniaków. Będą one mniejsze wobec ubiegłorocznych zbiorów o 15-30 proc.

Ze statystyk Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA) wynika, że bieżący rok jest drugim najbardziej suchym w historii kraju podczas minionego stulecia. Mniejsze opady zanotowano jedynie w 1931 r.

Według szacunku rządu Portugalii susza ogarnęła już 100 proc. kontynentalnej części tego kraju. Z jej powodu niezbędne jest zaopatrywanie w wodę pitną beczkowozami kilkuset miejscowości w różnych dystryktach kraju.

Czytaj też: Susza zagraża połowie Unii Europejskiej. Eksperci alarmują

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023