Talk icon

Informacje

25-07-2022

Autor: Świat Rolnika

Susza, brak wody i pożary – nowa rzeczywistość w Rumunii

Susza

Rumunii doskwiera susza w związku z utrzymującymi się od weekendu wysokimi temperaturami powietrza na terenie całego kraju.

Konsekwencją nienotowanej dotychczas suszy i tropikalnych upałów są liczne pożary. “Rok 2022, z temperaturami przekraczającymi 40 st. C, będzie prawdopodobnie najsuchszym w historii pomiarów pogodowych w Rumunii”, podała w poniedziałek cytująca meteorologów bukareszteńska telewizja Digi24.

Susza w Rumunii

Według rumuńskiej obrony cywilnej w poniedziałek na terenie Rumunii trwa walka z kilkudziesięcioma pożarami. Jest ona, jak informują media, utrudniona z powodu nasilających się niedoborów wody, którą do ponad 300 miejscowości trzeba dostarczać beczkowozami.

“Rok 2022, z temperaturami przekraczającymi 40 st. C, będzie prawdopodobnie najsuchszym w historii pomiarów pogodowych w Rumunii”, podała w poniedziałek cytująca meteorologów bukareszteńska telewizja Digi24.

Stołeczna stacja poinformowała, że od niedzieli duże pożary trawią lasy i łąki w okręgach położonych na południu kraju, m.in. w Dolj.

W poniedziałek minister rolnictwa Rumunii Petre Daea poinformował, że w okręgach Dolj, Teleorman i Aluta zaczyna brakować wody do nawadniania terenów, a przepompownie na największych rzekach w tym południowym regionie kraju przestały działać. 

Susza

Czytaj też: Susza w Rumunii: Rząd nakazał ograniczać zużycie wody pitnej
 

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023