O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-02-2022

Autor: Michał Rybka

Surowce rolne będą drożeć. Analityk ostrzega przed szokiem cenowym

surowce rolne

Inwazja rosyjska na Ukrainie spowoduje, iż surowce rolne pójdą w górę, szczególnie zboża i rośliny oleiste. Odczują to konsumenci w Polsce jak i Europie.

Surowce pochodzenia rolniczego z powodu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego będą rosły. Wysokie światowe ceny będą się też przekładać na ceny żywności na rynku krajowym – przestrzega starszy ekonomista w Credit Agricole Bank Polska Jakub Olipra.

“Szok cenowy” coraz bardziej prawdopodobny

Analityk podkreślił, że skala wzrostu cen będzie zależała od tego, jak wojna będzie przebiegała i jakie sankcje zostaną wprowadzone. Możliwe jest wiele scenariuszy – dodał.

Rosja i Ukraina są znaczącymi eksporterami zbóż i roślin oleistych; jednocześnie Rosja jest dużym eksporterem nawozów i gazu. Te surowca podrożeją najbardziej i jest nawet ryzyko "szoku cenowego" – zaznaczył Olipra. Dodał, że zboża i rośliny oleiste to surowce rolne paszowe, więc wzrost cen produktów roślinnych będzie oddziaływał w kierunku wzrostu produktów zwierzęcych.

Olipra przyznał, że zboża drożały już od jakiegoś czasu, ale to wynikało z tego, że światowe spożycie ziarna było wyższe niż produkcja. Do tego dochodziły wahania pogodowe czy wzrost cen np. nawozów. Teraz dodatkowo wpływ na wzrost cen ma wojna.

surowce rolne

Drogie surowce rolne będą napędzać inflację

Zdaniem analityka globalny wzrost cen surowców będzie też podbijał ceny żywności w Polsce i wpływał na inflację.

Podkreślił, że światowe ceny żywności, na podstawie indeksu FAO, w styczniu były bliskie rekordu, a w lutym – jego zdaniem – mogą pobić rekord.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO, w 2021 r. indeks cen żywności zwiększył się o ponad 28 proc. w stosunku do poprzedniego roku. W całym 2021 r. wskaźnik cen zbóż FAO wynosił średnio 131,2 punktu, co oznacza wzrost o 28,0 punktów (27,2 proc.) w stosunku do 2020 r. Jest to najwyższy roczny wskaźnik odnotowany od 2012 r. W 2021 r. ceny kukurydzy i pszenicy były o 44,1 i 31,3 procent wyższe niż w 2020 r., głównie ze względu na duży popyt i mniejsze dostawy ze strony głównych eksporterów pszenicy.

Czytaj także: Henryk Kowalczyk: embarga rolne nakładane na Rosję będą miały śladowe znaczenie

źródła:PAP/fot.pexels.com

swiatrolnika.info 2023