O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-08-2022

Autor: Świat Rolnika

Sum afrykański – duża ryba wykorzystywana w akwakulturze

Sum afrykański

Sum afrykański to duża, podobna do węgorza ryba, zwykle o ciemnoszarym lub czarnym ubarwieniu na grzbiecie. Długość dorosłego osobnika wynosi 1-1,5 m.

Sum afrykański to ryba odporna na niską zawartość tlenu w wodzie. Potrafi wędrować po lądzie między zbiornikami wody. Ze względu na narząd nadskrzelowy, może oddychać tlenem. Jest to ryba wszystkożerna. Sum afrykański osiąga ciężar ciała do 20 kg w Polsce i 60 kg w Afryce. W Polsce hodowana jest od 1990 roku.

Sum afrykański – występowanie

Występują w całej Afryce i na Bliskim Wschodzie, żyją w słodkowodnych jeziorach, rzekach i bagnach, a także w siedliskach stworzonych przez człowieka, takich jak stawy utleniające, a nawet miejskie systemy kanalizacyjne.

Sum afrykański został wprowadzony na całym świecie na początku lat 80. do celów akwakultury, więc występuje w krajach daleko poza jego naturalnym siedliskiem, takich jak Brazylia, Wietnam, Indonezja i Indie.

Sum afrykański

Sum afrykański – charakterystyka 

Sum afrykański to duża, podobna do węgorza ryba, zwykle o ciemnoszarym lub czarnym ubarwieniu na grzbiecie, przechodzącym w biel na brzuchu. W Afryce został ogłoszony jako drugi pod względem wielkości po sumie vundu.

Średnia długość dorosłego suma afrykańskiego wynosi 1-1,5 m. Osiąga maksymalną długość 1,7 m i może ważyć do 60 kg. Ryby te mają smukłe ciała, płaskie, kościste głowy i oraz szerokie, końcowe pyski z czterema parami brzan (wąsów czuciowych). Mają też duże dodatkowe narządy oddechowe złożone ze zmodyfikowanych łuków skrzelowych.

Jak większość sumów jest to ryba nocna. Żywi się żywą, jak i martwą materią zwierzęcą. Ze względu na szeroki pysk jest w stanie połknąć w całości stosunkowo dużą zdobycz. Wiadomo, że łapie duże ptaki wodne, takie jak kokoszka zwyczajna. Jest również w stanie czołgać się po suchej ziemi, aby uciec przed wysychającymi basenami. Co więcej, jest w stanie przetrwać w płytkim błocie przez długi czas, między porami deszczowymi.

Hodowla suma afrykańskiego w Afryce rozpoczęła się na początku lat 70., ponieważ zdano sobie sprawę, że jest to bardzo odpowiedni gatunek do akwakultury, ze względu na swoje zalety:

– Szybko rośnie i żywi się różnymi produktami ubocznymi z rolnictwa

–Jest odporny i toleruje niekorzystne warunki jakości wody

– Może być hodowany w dużym zagęszczeniu

– Dojrzewa i stosunkowo łatwo rozmnaża się w niewoli.

– Toleruje trudne warunki w akwakulturze

Czytaj też: Gigantyczny sum zaatakował 12-latka na Lubelszczyźnie!

wikipedia/fot. wikimedia Bernard DUPONT/fot. flickr Paul Asman and Jill Lenoble

 

 

 

swiatrolnika.info 2023