O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-02-2023

Autor: Świat Rolnika

Studia podyplomowe: Rolnictwo. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Studia podyplomowe

Współczesne rolnictwo to daleko rozwinięta branża łącząca w sobie wiele różnych dziedzin. Dla wielu to bardzo atrakcyjny kierunek, ponieważ zawód rolnika nigdy nie zniknie z rynku, a do tego daje wiele możliwości rozwojowych.

Dla zainteresowanych tą branżą powstały nawet specjalne studia podyplomowe. Rolnictwo może obecnie studiować każdy, kto interesuje się agroturystyką i chce prowadzić swoją, ale nie tylko. Na czym polegają podyplomowe studia rolnicze, czego uczą i dla kogo są przeznaczone?

Dlaczego warto studiować rolnictwo?

Dzisiejsze rolnictwo opiera się na wielu różnych dziedzinach. Współczesny rolnik to przedsiębiorca i właściciel firmy, którą prowadzi. Potrafi inwestować, zna najnowsze technologie oraz maszyny i potrafi je obsługiwać. To także dobry specjalista, znający się na hodowli zwierząt oraz roślin, uwzględniający aspekty ekologiczne. Wszystko to musi wiedzieć, by dostarczać jak najlepszej jakości produkty rolne.

Prowadzenie agroturystyki może być bardzo satysfakcjonującym sposobem na życie. Niewątpliwie gwarantuje szerokie perspektywy. Jest idealne dla osób, które nie lubią stagnacji i nieustannie chcą się rozwijać. Takie osoby mogą zdecydować się na studia podyplomowe na kierunku rolnictwo.

Studia podyplomowe rolnicze – dla osób, które chcą się dokształcać

Osoby, które stawiają pierwsze kroki w branży rolniczej, mogą ułatwić sobie start, wybierając studia podyplomowe rolnicze. To szczególny tryb studiowania, ponieważ zajęcia mają charakter kwalifikacyjny, skupiają się na przekazaniu konkretnych umiejętności, które ułatwiają poruszanie się w danej branży. Studia podyplomowe są kolejnym etapem edukacji po studiach I lub II stopnia, jednak bardziej nastawione na praktykę. Pomagają wejść w branżę i bezproblemowo się w niej poruszać.

Studia podyplomowe trwają zaledwie 2 semestry, czyli w zaledwie rok można uzyskać niezbędne kwalifikacje do pracy. Zajęcia odbywają się w trybie online, w weekendy, więc nawet mieszkańcy odległych miejscowości nie muszą martwić się o dojazd na zajęcia. W trakcie trwania roku akademickiego słuchacze poznają istotne dla ich branży zagadnienia, takie jak:

  • działanie rynków rolnych;
  • organizacja produkcji rolniczej;  
  • ekonomia i zarządzanie agroturystyką, jej zasad funkcjonowania;
  • marketingu usług rolnych; 
  • nowoczesne technologie rolnicze;
  • użytkowanie maszyn. 

Studia podyplomowe kończą się egzaminem, a po nim absolwent uzyskuje dyplom potwierdzający kwalifikacje. Dokładny program nauczania, a także informacje dotyczące rekrutacji opisuje Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego na stronie: https://studia-online.pl/kursy/4868096

Co można robić po ukończeniu kierunku rolnictwo?

Nie trzeba być właścicielem agroturystyki, by móc studiować rolnictwo. Podyplomowe studia skierowane są do osób, które widzą się w przyszłości w sektorze rolniczym, ale niekoniecznie jako rolnicy. Mają oni okazję pracować także dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w firmach związanych z doradztwem rolniczym czy też w placówkach zarządzających wielkoobszarowym gospodarstwami.

Zobacz także: Ruszył nabór do Szkoły Liderów ,,Zarządzanie i marketing w rolnictwie” na ASKSiM w Toruniu

swiatrolnika.info 2023