Talk icon

Informacje

23-02-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Stopy procentowe w dół? Glapiński: Jeszcze na to za wcześnie

Stopy procentowe

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński poinformował, że stopy procentowe na razie nie mogą zostać obniżone.

Szef NBP uznał, że jest jeszcze na to za wcześnie na obniżki. Glapiński był gościem Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu. Dodał, że pod koniec tego roku inflacja zejdzie do poziomu jednocyfrowego.

Stopy procentowe nie zostaną obniżone

Szef NBP zauważył, że inflacja na świecie wchodzi już w trend spadkowy, ale – jak zaznaczył – "dopiero w 2025 roku zejdziemy do poziomu dobrego". Przypomniał, że inflacja światowa w 2020 roku wynosiła 3 proc., natomiast w 2022 roku była trzy razy wyższa. Podkreślił też, że wszystkie banki centralne podjęły dobre działania, ale ich efekty będą rozłożone w czasie.

,,Najbliższa przyszłość to dalsze aplikowanie tej bolesnej kuracji" – wskazał, zaznaczając, że stopy procentowe nie zostaną obniżone bo obecnie jest jeszcze na to za wcześnie.

,,Chciałbym głęboko, żeby to był koniec tego roku, ale zaczniemy to robić we właściwym momencie, jak uznamy, że to jest racjonalne" – powiedział prezes banku centralnego.

Glapiński dodał, że pod koniec tego roku inflacja zejdzie do poziomu jednocyfrowego. Zdaniem szefa NBP należy zaufać bankom centralnym, bo one reagują w zakresie inflacji adekwatnie, nie popełniły błędów, ale trzeba po prostu poczekać na efekty tych działań. Przyznał natomiast, że cały świat pomylił się mocno odnośnie do wpływu pandemii na inflacje, bo przewidywania były takie, że ona aż tak nie urośnie. 

Zobacz też: Glapiński przekonuje: Za euro są ci, co nie lubią Polski

Stopy procentowe

PAP/fot.NBP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023