O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-02-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Stopy procentowe spadną? Ekspert: Jest to możliwe na przełomie roku

Stopy procentowe

Według Grzegorza Maliszewskiego z Banku Millenium w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu stopy procentowe zostaną obniżone na przełomie 2023 i 2024 roku.

Jak dodał główny ekonomista banku, w 2023 r. można spodziewać się pogorszenia aktywności gospodarczej. Scenariusz jest nieunikniony, ale ryzyko recesji w Polsce rozumianej jako ujemna dynamika PKB w całym 2023 r., co nie było wykluczone jeszcze pod koniec 2022 r., jest już niewielkie. W skali całego roku zakładam wzrost o 0,7 proc. – powiedział.

RPP będzie podtrzymywać stopy procentowe przez najbliższe miesiące

Grzegorz Maliszewski wyjaśnił, że od 1995 r. roku niższe tempo wzrostu niż oczekiwane na 2023 r. notowane było tylko w „covidowym” roku 2020. Jednak zwrócił uwagę, że ten spadek następuje po dwóch latach, kiedy PKB rósł w tempie powyżej średniej.

„Ten wynik na poziomie 0,7 proc. następuje po roku 2022, kiedy wzrost wyniósł 4,9 proc. oraz po roku 2021, kiedy wzrost był bardzo solidny, również powyżej średniej. Spośród ostatnich 5 lat aż w czterech notowaliśmy wzrost przekraczający średnią” – powiedział główny ekonomista Banku Millennium.

Jedną z przyczyn niskiego wzrostu będzie spadek realnych dochodów, bo tempo wzrostu wynagrodzeń przez większość roku będzie poniżej inflacji. Ten trend może się odwrócić dopiero w II połowie roku, kiedy inflacja będzie się obniżać.

„Spodziewam się, że szczyt inflacji przypadnie w lutym, kiedy wyniesie ona ponad 18 proc., potem inflacja będzie spadać. To będzie nadal wysoki poziom, jest szansa, że pod koniec roku dopiero ten wskaźnik osiągnie poziom jednocyfrowy, a osiągnięcie celu polityki pieniężnej możliwe jest dopiero poza rokiem 2024” – stwierdził ekonomista.

Stopy procentowe

Przyznał, że spadek inflacji do poziomu jednocyfrowego może spowodować, że Rada Polityki Pieniężnej rozpocznie dyskusje na temat obniżenia stóp procentowych.

„Cykl podwyżek stóp się zakończył, choć RPP tego nie zakomunikowała. RPP będzie utrzymywać stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a moment pierwszej obniżki jest niepewny, jednak najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest obniżenie kosztu pieniądza na przełomie tego i przyszłego roku, kiedy inflacja będzie jednocyfrowa. Choć raczej wskazywałbym na początek przyszłego roku” – powiedział Grzegorz Maliszewski.

Zobacz także: Ekspert: Inflacja w tym roku spadnie, ale wzrost gospodarczy w sumie też

Jego zdaniem, stopy procentowe w 2024 r. będą na znacznie niższym poziomie niż obecnie, jednak nie spodziewa się on, aby cały cykl obniżek doprowadził oprocentowanie NBP do poziomu, jaki notowaliśmy przed pandemią (wtedy stopa referencyjna NBP wynosiła 1,5 proc.). Ekonomista spodziewa się, że stopy zatrzymają się na poziomie 3-3,5 proc.

„Złoty według naszych modeli ma przestrzeń do umocnienia się, ale polityka i geopolityka to utrudnia, więc przestrzeń do umocnienia się nie będzie wielka. W naszym raporcie z połowy grudnia prognozowaliśmy kurs euro na 4,6 zł i to podtrzymujemy, jednak będziemy mieli duże wahania, bo ostatnie lata pokazały, że zmienność na rynkach jest bardzo duża” – powiedział Maliszewski.

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023