Talk icon

Informacje

25-02-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Stopa bezrobocia wzrośnie? PIE: W najbliższych miesiącach jest to możliwe

Stopa bezrobocia

Zdaniem Sebastiana Sajnóga z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w najbliższych miesiącach stopa bezrobocia wzrośnie, lecz w niewielkim stopniu.

Analityk, komentując dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny podkreślił, że spowolnienie gospodarcze przełoży się głównie na mniejszą liczbę nowych ofert pracy i wolniejszy wzrost wynagrodzeń, nie zaś dużą liczbę zwolnień.

GUS: Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu

Jak przekazał Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 5,5 proc. wobec 5,2 proc. miesiąc wcześniej. Stopa bezrobocia liczona według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kw. 2022 r. wyniosła w Polsce 2,9 proc., tak jak w III kw.

Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócił uwagę, że – jak podał GUS – bez pracy pozostawało 499 tys. osób, tj. o 3 tys. mniej niż w poprzednim kwartale. Z kolei miesięczne dane dotyczące bezrobocia rejestrowanego wskazały wzrost stopy bezrobocia w styczniu z 5,2 proc. do 5,5 proc., co jest "nieco większą zmianą niż w ubiegłym roku".

Analityk oczekuje w najbliższych miesiącach "niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia". 

"W obliczu spowolnienia gospodarczego pracodawcy w pierwszej kolejności ograniczą rekrutację lub wzrost wynagrodzeń, starając się utrzymać zatrudnienie. Zwolnienia zaś będą traktować jako ostateczność" – prognozuje.

Stopa bezrobocia

Jak wyjaśnił Sajnóg, taki obraz już obecnie można zaobserwować w danych. W styczniu liczba nowych ofert pracy wzrosła z 68,3 tys. do 91 tys. 

"To jednak o 20 proc. mniej niż rok wcześniej" – zauważył.

Liczba zwolnień grupowych – jak podkreślił analityk – pozostaje niewielka. GUS podał, że w styczniu według deklaracji zakładów pracy zostało zwolnionych 14,9 tys. pracowników. 

"Rok temu było to 21,3 tys. Badania ankietowe Randstad wskazują, że utraty pracy mocno obawia się około 9 proc. pracowników" – podsumował Sajnóg.

Zobacz także: PIE: Rynek pracy notuje słabszy początek roku

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023