O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-01-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Stonka ziemniaczana – kiedy zwalczać tego pospolitego szkodnika

Stonka ziemniaczana

Stonka ziemniaczana to groźny dla upraw ziemniaków chrząszcz o wielkości ok. 1 cm, oliwkowożółtawym ciałem i 10 czarnymi paskami na skrzydłach.

Przybliżona data zwalczania stonki ziemniaczanej to okres wzrostu roślin BBCH w przedziale od 01 do 89. Pierwsze pluskwy pojawiają się w sezonie wiosennym, gdy temperatura gruntu wynosi około 1 st. C. Po wynurzeniu się z ziemi chrząszcze zaczynają zjadać świeżo wykiełkowane ziemniaki, uszkadzając młode części rośliny. Uszkodzone rośliny są bardziej podatne na patogeny i mają niższy plon.

Stonka ziemniaczana musi zostać zwalczona

Stonka ziemniaczana to jeden z najbardziej znanych szkodników ziemniaków. W celu ustalenia terminów zabiegów, zwalczających tego szkodnika, należy prowadzić systematyczne obserwacje kontrolne na plantacjach ziemniaków, pomagające określić datę pojawienia się poszczególnych etapów rozwoju stonki oraz ocenić ich liczebność. Fenologia roślin wskaźnikowych może być przydatna w identyfikacji etapów rozwojowych. Larwy najczęściej wylęgają się kwitnienia bzu czarnego, grochodrzewu, początkiem kwitnienia bławatka, a masowy wyląg larw, kiedy obserwowane jest kwitnienie i przekwitanie lipy drobnolistnej. Ponadto przydatna jest sum temperatur efektywnych. L

Zabieg chemiczny wykonywać najlepiej:

• w okresie gromadzenia się chrząszczy na wschodzących wczesnych ziemniakach,
• w okresie masowego wylęgania się larw.

Zbyt wczesne wykonanie zabiegu będzie mniej skuteczne, ponieważ jest wiele gniazd, na które preparaty nie działają. Opóźnione potraktowanie ziemniaków preparatem przyczynia się do dalszego uszkodzenia nadziemnych części rośliny, przy czym larwy w stadium L4 są mniej wrażliwe na działanie preparatów. Wysokie temperatury wiosną i latem oraz brak opadów mają pozytywny wpływ na rozwój stonki ziemniaczanej.

Ocena szkodliwości

Próg ekonomicznej szkodliwości, to występowanie Stonka ziemniaczana 021-2 zimujących chrząszczy na 25 roślin wczesnych odmian ziemniaka lub 10 złóż jaj na 10 roślin lub średnio 15 larw na jednej roślinie. Ocenę uszkodzeń należy przeprowadzić w okresie kwitnienia (BBCH 660 69) kiedy to stonka ziemniaczana, a dokładniej większość larw z pierwszego pokolenia, zagnieździła się w ziemi w celu przepoczwarczenia. Analizę należy przeprowadzić na podstawie oceny uszkodzeń od 100 do 150 roślin ziemniaka (w zależności od wielkości pola) na różnych losowo wybranych stanowiskach każdej z 10 roślin.

Na plantacjach powyżej 2ha należy zwiększyć liczbę punktów o 2 na każdy następny hektar. Oprócz ogólnej oceny liczby roślin uszkodzonych należy sklasyfikować stopień uszkodzenia wg trzystopniowej skali:

• uszkodzenie słabe – 1 do 15 % zniszczonej blaszki liściowej rośliny,
• uszkodzenie średnie – 16 do 30 % zniszczonej blaszki liściowej rośliny,
• uszkodzenie silne – ponad 30 % zniszczonej blaszki liściowej rośliny.

Czytaj też: Stonka ziemniaczana – jest jej coraz więcej

cdr.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023