Talk icon

Informacje

26-08-2022

Autor: Świat Rolnika

Starcie gigantów! Moderna pozywa Pfizera ws. szczepionek

Moderna

Firma farmaceutyczna Moderna pozywa koncern Pfizer i jego partnera BioNTech za skopiowanie technologii mRNA przy opracowywaniu szczepionki przeciw Covid-19.

"Składamy ten pozew, aby chronić innowacyjną technologię mRNA, którą opracowaliśmy jako pierwsi i w której tworzenie zainwestowaliśmy miliardy dolarów oraz opatentowaliśmy w ciągu dekady poprzedzającej pandemię Covid-19" - przekazał w oświadczeniu szef firmy farmaceutycznej Stephane Bancel.

Moderna pozywa Pfizera 

Moderna twierdzi, że firmy Pfizer i BioNTech bez pozwolenia skopiowały technologię mRNA, którą Moderna opatentowała w latach 2010–2016. Szczepionki typu mRNA "uczą" ludzkie komórki, jak wytwarzać białko, które wywołuje odpowiedź immunologiczną.

Według agencji Reutera amerykańska firma farmaceutyczna była innowatorem tej technologii, a BioNTech z siedzibą w Niemczech współpracował nad mRNA wraz z amerykańskim gigantem farmaceutycznym Pfizerem.  Agencja ds. Żywności i Leków USA zezwoliła na stosowanie szczepionki przeciw Covid-19 najpierw firmy Pfizer w grudniu 2020 roku, a tydzień później firmy Moderna.

Na początku pandemii firma informowała, że nie zamierza egzekwować swoich praw patentowych, aby pomóc innym w opracowaniu własnych szczepionek przeciwko Covid-19. Jednak w marcu 2022 roku firma przekazała, że oczekuje od firm takich jak Pfizer i BioNTech poszanowania swojej własności intelektualnej. 

Moderna

Czytaj też: Małpia ospa w Polsce. MSZ podaje najnowsze dane

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2022