O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-02-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Średnioroczna inflacja według Ministra Nowaka nie przekroczy 7 proc.

Inflacja

Inflacja, uwzględniając tarcze antykryzysowe i przy braku wpływu czynników trzecich, będzie w 2022 r. w granicach 7 proc. – ocenił szef MRiT Piotr Nowak.

Przypomniał, że z podwyższoną inflacją zmagają się gospodarki na całym świecie. "Z jednej strony mamy inflację wyższą od unijnej średniej, z drugiej – najniższe w UE bezrobocie, dzięki tarczom PFR" – powiedział Nowak w rozmowie z PAP. Zwrócił uwagę, że w niektórych państwach jak np. na Litwie mamy do czynienia z inflacją dwucyfrową.

Minister o inflacji 

Szef MRiT zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że omikron zmienił naszą rzeczywistość gospodarczą. "Niepewność mocno wzrosła, adaptacja przedsiębiorstw do nowych warunków jest warunkiem ich przetrwania" – podkreślił.

Przypomniał, że z podwyższoną inflacją zmagają się gospodarki na całym świecie. "Z jednej strony mamy inflację wyższą od unijnej średniej, z drugiej - najniższe w UE bezrobocie, dzięki tarczom PFR" – powiedział Nowak w rozmowie z PAP. Zwrócił uwagę, że w niektórych państwach jak np. na Litwie inflacja jest dwucyfrowa.

Inflacja problemem rządu

"Średnioroczna inflacja, uwzględniając tarcze antykryzysowe i przy utrzymaniu ceteris paribus, będzie w 2022 r. w granicach 7 proc." – ocenił Nowak. Dodał, że związana z tym presja płacowa będzie różna w zależności od sektorów.

Minister zwrócił uwagę, że np. w sektorze informatycznym presja płacowa utrzymuje się już od dwóch lat, na co wpłynął m.in. COVID. "Ale zdaję się na bank centralny, który twierdzi, że ta presja płacowa jeszcze nie jest na tyle duża, by te oczekiwania inflacyjne nie były zakotwiczone w poziomach dopuszczalnych wahań; są one naturalne" – powiedział.

Minister dodał, że wraz ze spadkiem inflacji – co według prognoz NBP ma nastąpić pod koniec 2023 r. – presja płacowa będzie słabnąć.

1 lutego weszła w życie obniżka VAT na niektóre produkty, m.in. paliwa, żywność i napoje. To pakiet w ramach programu Tarcza Antyinflacyjna 2.0.

Jak podkreślają eksperci, tarcze spowodują obniżenie dynamiki wzrostu cen w krótkim terminie, ale sprawią, że dłużej będziemy się zmagać z inflacją. Wszystko zależy od tego, jak długo zostaną utrzymane narzędzia antyinflacyjne. Po ich ustaniu możemy doświadczyć nawet dwucyfrowego wzrostu cen. Zwłaszcza że projektodawcy nie uwzględnili mocno dającej się we znaki inflacji producenckiej.

Czytaj również: Inflacja według Konfederacji Lewiatan pogarsza nastroje konsumenckie

PAP/fot.pixabay 

swiatrolnika.info 2023