Talk icon

Informacje

13-11-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Średnie ceny diesla utrzymają się poniżej 8 zł/l do końca listopada

ceny diesla

Średnie ceny diesla poniżej 8 złotych za litr powinny utrzymać się przynajmniej do końca listopada – przekazują analitycy firmy Reflex.

Dodali, że na europejskim rynku ARA obserwowana jest bardzo duża podaż diesla pochodzenia rosyjskiego – embargo na nie wchodzi dopiero 5 lutego 2023 roku. Podkreślili również, że ceny benzyny Pb95 pozostały na niezmienionym poziomie – 6,64 zł/l. Średnia krajowa cena autogazu spadła symboliczny 1 gr/l do 3,05 zł/l.

Ceny diesla będą spadać w najbliższych tygodniach

"Średni detaliczny poziom cen diesla w Polsce spadł do poziomu 7,90 zł/l. W skali tygodnia olej napędowy potaniał średnio 6 gr/l i jest to trzeci z rzędu tydzień spadku cen. Od rekordowego poziomu 8,08 zł/l, jaki obserwowaliśmy w połowie października, diesel potaniał już blisko 20 gr/l. Średnie ceny diesla poniżej 8 zł/l powinna utrzymać się przynajmniej do końca listopada" – zwrócili uwagę analitycy Reflexu.

Dodali, że ceny benzyny Pb95 pozostały na niezmienionym poziomie – 6,64 zł/l. Średnia krajowa cena autogazu spadła symboliczny 1 gr/l do 3,05 zł/l.

"W okresie 3-10 listopada benzyna Pb95 w hurcie potaniała 9 gr/l netto, natomiast diesel około 5 gr/l netto. Spadek cen hurtowych to efekt umocnienia złotówki i spadku cen ropy naftowej oraz paliw gotowych na europejskim rynku ARA" – podał Reflex.

Ceny diesla

Ceny ropy również notują spadki

Wskazano, że ropa naftowa Brent w czwartek rano kosztuje około 92 dol. za baryłkę i jest 3 dol. na baryłce tańsza niż przed tygodniem.

"W okresie 3-9 listopada ceny benzyn na europejskim rynku ARA spadły blisko 70 dolarów za tonę. Natomiast ceny diesla spadły ponad 100 dolarów za tonę. Na europejskim rynku ARA obserwujemy bardzo dużą podaż diesla pochodzenia rosyjskiego – embargo wchodzi dopiero 5 lutego 2023 roku" – zaznaczyli analitycy Reflexu.

Zaważyli, że chińskie niezależne rafinerie zaczęły ograniczać zakupy tańszej rosyjskiej ropy naftowej.

"Oczekiwany jest znaczny spadek wolumenu w grudniu i styczniu, co związane jest z wchodzącym od 5 grudnia sankcjami i embargiem UE na import rosyjskiej ropy naftowej drogą morską. Chińskie całkowite moce przerobowe przekroczyły w tym roku poziom 18 mln baryłek dziennie i są największe na świecie, co więcej, prognozowany jest ich dalszy wzrost do 20 mln baryłek dziennie w roku 2025" – poinformował Reflex. 

Analitycy dodali, że Chiny wyprzedziły tym samym USA – 130 rafinerii i 17,9 mln baryłek dziennie mocy przerobowych na dzień 1 stycznia zgodnie z danymi amerykańskiej EIA.

Czytaj też: Analiza: Codzienne zakupy zdrożały w październiku o 26,1%

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2022