O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Sprzedaż detaliczna wciąż spada. Analitycy: Kolejne kwartały przyniosą poprawę

Sprzedaż detaliczna

Analitycy Santander Banku odnosząc się do opublikowanych danych GUS, przewidują, że sprzedaż detaliczna i konsumpcja prywatna poprawi się w kolejnych kwartałach.

Zastrzegli jednak, że realne dochody gospodarstw domowych pozostaną pod presją, więc odbicie nie będzie zbyt dynamiczne. Dodali, że mimo większego niż prognozowano wzrostu produkcji budowanej, rynek mieszkaniowy wciąż jest w zapaści.

Czy sprzedaż detaliczna wzrośnie w kolejnych kwartałach?

GUS poinformował, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lutym 2023 r. spadła o 5,0 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 3,6 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 10,8 proc. rdr.

"Oczekujemy, że kolejne kwartały przyniosą pewną poprawę sprzedaży detalicznej i konsumpcji prywatnej" – napisali analitycy Santander Banku. Zastrzegli jednak, że realne dochody gospodarstw domowych pozostaną pod presją, więc odbicie nie będzie zbyt dynamiczne.

Słabość sprzedaży – jak wskazali – była widoczna niemal we wszystkich sektorach z wyłączeniem sprzedaży samochodów, która "prawdopodobnie korzysta z poprawy sytuacji w łańcuchach dostaw (+7,5 proc. r/r wobec -1,7 proc. r/r w styczniu". Podkreślili, że jest to pierwszy dodatni odczyt roczny od sierpnia 2021 r.

Sprzedaż detaliczna

Analitycy banku zwrócili uwagę, że poza sprzedażą samochodów, wzrosła również sprzedaż w supermarketach (13,3 proc. r/r wobec 8,8 r/r w styczniu), co – ich zdaniem – może świadczyć o tym, że gospodarstwa domowe w marketach wielopowierzchniowych szukają tańszych produktów, kosztem mniejszych sklepów. Wskazali, że najbardziej ucierpiała sprzedaż detaliczna w kategorii "meble i sprzęt AGD", która spadła o 10,3 proc. r/r, po wzroście o 1,4 proc. r/r w styczniu, co w znacznej mierze jest pokłosiem załamania na rynku nieruchomości.

Eksperci odnieśli się także do opublikowanych danych GUS dotyczących produkcji budowlanej, która w lutym 2023 r. wzrosła o 6,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 10,6 proc.

Zobacz także: Konfederacja Lewiatan: Szczyt inflacji prawdopodobnie już za nami

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023