Talk icon

Informacje

21-11-2021

Autor: Michał Rybka

Sprawdź jak metionina wspomaga funkcje rozrodcze krów

Metionina

Metionina jest zdecydowanie niedocenianym aminokwasem, a dodanie jej do diety krów mlecznych jest receptą na ich zdrowie, produktywność i reprodukcję.

Taką opinię głosi Phil Cardoso, profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk o Zwierzętach na Uniwersytecie Illinois, z którym wywiad opublikowała dziennikarka Maureen Hanson. Na seminarium internetowym zorganizowanym przez Radę ds. Rozrodu Mleczarstwa Cardoso, profesor obalił związek między suplementacją metioniną chronioną w żwaczu a jej pozytywnym wpływem na płodność.

Próby zmniejszenia ujemnego bilansu białkowego niosą ze sobą konsekwencje dla reprodukcji krów

Możemy jednocześnie osiągnąć wysokie plony i udaną reprodukcję, ale poprzez karmienie musimy przygotować krowę do obu tych kwestii. Wysiłki zmierzające do zmniejszenia ujemnego bilansu białkowego w okresie przejściowym, definiowanym jako około trzy tygodnie przed wycieleniem i trzy tygodnie po wycieleniu, mogą mieć negatywne konsekwencje dla reprodukcji.

– powiedział profesor.

Równoważenie diet przejściowych opartych na białku surowym nie jest już uważane za korzystne. Wykazano, że u wysokowydajnych krów mlecznych podwyższony poziom azotu mocznikowego w mleku (MUN) spowodowany nadmiernym karmieniem białkiem ma szkodliwy wpływ na czynność wątroby i macicy.metionina2 17.21

Ekspert zauważył, że w szczególności wysoki poziom MUN może obniżyć pH macicy, która nie jest środowiskiem żyznym. Jest to szczególnie widoczne podczas pierwszej inseminacji, kiedy krowy prawdopodobnie osiągają szczytową produkcję mleka, a ich wątroba nie oczyszcza azotu tak skutecznie, jak w późniejszych stadiach laktacji.

Zamiast skupiać się na surowym białku, naukowiec zalecił skoncentrowanie się na dodawaniu niektórych aminokwasów, aby pomóc w płodności i ciąży.

Metionina wspomaga rozwój zarodków i sygnalizuje systemowi krowy rozpoznanie ciąży

Dlatego niedobór metioniny i lizyny jest uważany za najbardziej ograniczający i niepożądany czynnik. Cardoso poradził, aby te i inne aminokwasy były dostarczane przez białka ulegające metabolizmowi, tak aby krowa zjadała ponad 1200 gramów dziennie w okresie przejściowym. Krowy, które mają wszystkie niezbędne składniki poporodowe, w szczególności odpowiednie aminokwasy, są zdolne do wytwarzania cytokin, przeciwciał i proliferacji komórek niezbędnych do wyeliminowania infekcji i przywrócenia dobrego zdrowia macicy.

W przypadku sztucznego zapłodnienia dodanie metioniny skutkuje zarówno większą przeżywalnością zarodków, jak i znacznie większymi zarodkami. Dzieje się tak, ponieważ wyższy poziom wielonienasyconych kwasów tłuszczowych dostarczanych przez metabolizowane białko pomoże przekształcić prostaglandynę w cholesterol, co z kolei powoduje wyższy poziom progesteronu. To wsparcie dla zarodka umożliwia mu rozwój i sygnalizuje systemowi krowy rozpoznanie ciąży.

Kończąc wywód, profesor podkreślił, że jeśli  zrozumiemy, w jaki sposób niektóre składniki paszy wpływają na zdrowie i produktywność, tym bardziej będziemy mogli wspierać krowy w ich cyklach produkcyjnych.

Zobacz także: Pielęgnacja racic – w jaki sposób wpływa na zdrowie krów?

meatinfo.ru/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023