O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-09-2022

Autor: Emilia Gromczak

Sprawdź, co jedzą świnie i jaka dawka wody jest optymalna

co jedzą świnie

Co jedzą świnie? Ich żywienie opiera się w głównej mierze o mieszanki paszowe, których kluczowym składnikiem jest zboże. 

Na dochodowość z produkcji trzody chlewnej składa się wiele czynników. Jednym z najważniejszych elementów jest budynek oraz żywienie. W żywieniu świń stosuje się mieszanki paszowe, w którym głównym składnikiem jest zboże, ale wzbogaca się je śrutami poekstrakcyjnymi i premiksami lub koncentratami.

Co jedzą świnie?

Żywienie świń opiera się głównie o mieszkani paszowe. Głównym składnikiem mieszanek jest zboże. Gospodarstwa prowadzące produkcję roślinną, stosują wtedy zboża z własnej produkcji. Gospodarstwa niespecjalizujące się w produkcji roślinnej, kupują gotowe mieszanki paszowe. W cyklu zamkniętym potrzeba ok. 8 mieszanek dla poszczególnych grup wiekowych zwierząt. W cyklu otwartym, prowadzonym wyłącznie tucz stosuje się jedną, bądź dwie mieszanki.

Wiemy już, co jedzą świnie. Warto przyjrzeć się również białku. Białko w żywieniu świń powinno być dokładnie bilansowane. Należy je precyzyjne bilansować oraz obniżyć jego koncentrację w paszy z jednoczesnym zapewnieniem karmionym zwierzętom odpowiedniego pokrycia. Dla każdej grupy zaleca się inną koncentrację białka, która obniży emisję amoniaku. Zalecana koncentracja białka w paszy dla prosiąt poniżej 10 kg to 19-21 %, dla warchlaków (10-20 kg) wynosi 17-19 %, dla tuczników (25-30 kg i 30-50 kg)) to 15-17 %, dla tuczników (50-110 kg) to 14-15 %, dla tuczników powyżej 110 kg to 13-15 %. Z kolei zalecana dawka dla loch prośnych wynosi 13-15 %, a dla loch karmiących 15-17%. 

co jedza swinie pasze

Średnie zapotrzebowanie na wodę

Oprócz wiedzy na temat tego, co jedzą świnie, nie należy pominąć określonych dawek wody. Pobieranie wody przez zwierzę odbywa się o każdej porze dnia i nocy w dowolnej ilości. W okresie zimowym woda do zwierzęcia trafia ogrzana. Przyjmuje się, że woda do pojenia macior nie może być niższa niż 10-12 st. C. Woda o niższej temperaturze powoduje oziębienie organizmu i straty energii, a u zwierząt ciężarnych może wywołać nawet poronienie.

Prosięta ssące potrzebują 1-2 litrów wody na dobę. Warchlaki – 1-5 l/dobę, świnie rosnące do 45 kg – 4-8 l/dobę, tuczniki do 100 kg – 6-10 l/dobę, lochy luźne – 8-12 l/dobę, prośne – 12-20 l/dobę, karmiące 25-35 l/dobę, a knury – 8-10 l/dobę.

Sprawdź też: Zioła w żywieniu zwierząt hodowlanych – wszystko, co warto wiedzieć

dodr.pl/agrofakt.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023