Talk icon

Informacje

23-04-2022

Autor: Emilia Gromczak

Spożycie owoców wśród Polaków. Te owoce wybieramy najczęściej

spożycie owoców

Spożycie owoców i warzyw jest najbardziej popularne w posiłkach obiadowych. Tak zadeklarowało 90% badanych.

Według badań Polacy jedzą owoce i warzywa najczęściej na obiad. 90% badanych zadeklarowało, że spożywa je podczas tego posiłku. Z kolei 72% respondentów wybiera owoce i warzywa na śniadanie, a 62% na kolację. Na przekąskę warzywa i owoce spożywało 48% Polaków, natomiast na drugie śniadanie 45%. 

Po te owoce i warzywa sięgamy najchętniej

W marcu najpopularniejszymi owocami jagodowymi były borówki (28%), truskawki (26%), czarna porzeczka i jej przetwory (25%). Ponadto wzrosło spożycie malin (25%) oraz aronii i jej przetworów (17%). Z kolei najpopularniejszymi owocami w marcu były jabłka i gruszki. 

Ponad jedna czwarta (28%) Polaków na początku marca jadła borówki. To o 5 p.p. więcej niż przed miesiącem i aż o 12 p.p. więcej niż w marcu 2020, kiedy rozpoczynano monitoring. To najwyższy wzrost wśród wszystkich owoców. W marcu wzrosło spożycie truskawek z 24% do 26% oraz malin z 22% do 25%. Według badań spożycie owoców i warzyw było najpopularniejsze w posiłkach obiadowych.

Jeśli chodzi o warzywa, to najpopularniejszymi warzywami w marcu były pomidory, cebula i ogórki. Liderem wzrostu liczby konsumentów, w ciągu 2 ostatnich lat, wśród warzyw jest papryka (blisko 1/5 konsumentów).  Według badań w stosunku do lutego wzrosło spożycie m.in. brokułów (o 5 p.p.), buraka ćwikłowego (o 3 p.p.) papryki (o 3 p.p.).

spożycie owoców i warzyw

Spożycie owoców i warzyw wśród Polaków

Badania wykazały, że Polacy jedzą owoce i warzywa najczęściej na obiad. 90% badanych zadeklarowało, że spożywa je podczas tego posiłku. W przypadku 48% badanych co najmniej w połowie składa się z warzyw i owoców. Z kolei 72% respondentów wybiera owoce i warzywa na śniadanie, a 62% na kolację. Na przekąskę warzywa i owoce spożywało 48% Polaków, natomiast na drugie śniadanie 45%..

Sprawdź również: Owoce i warzywa na czele listy produktów, których Polacy chcą jeść

polskiesuperowoce.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023