O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-01-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Spożycie mięsa w Unii Europejskiej spadnie o około 2% w ciągu 10 lat

Spożycie mięsa

Spożycie mięsa w Unii Europejskiej do 2031 roku zmniejszy się o około 2 procent rocznie (800 tysięcy ton) – poinformowali eksperci Komisji Europejskiej.

Eksperci Komisji Europejskiej zauważyli, że ​​kwestie zrównoważonego rozwoju zwiększą swój wpływ na produkcję i konsumpcję mięsa w UE. Prognozuje się roczny spadek spożycia o 800 gramów na osobę do poziomu 67 kilogramów. Spadki obejmą wszystkie rodzaje mięs: drobiowe, wieprzowe, wołowe oraz jagnięcinę. Natomiast eksperci podkreślili, że mięso z laboratorium nie będzie konkurować z mięsem naturalnym przez następną dekadę.

Spożycie mięsa w UE spadnie o 800 gramów na osobę

Eksperci sugerują, że spożycie mięsa w Unii Europejskiej zmniejszy się o około 2 procent do 2031 roku – osiągając poziom 37,2 mln ton.

Jednocześnie średnie spożycie na osobę zmniejszy się o 800 gramów, do poziomu 67 kilogramów na rok. Produkcja mięsa w krajach UE zmniejszy się o 4 procent – do poziomu 42,9 miliona ton.

Jednocześnie Komisja Europejska zwróciła uwagę, że spodziewane są zmiany w technologii produkcji mięsa w kierunku jego efektywności i bezpieczeństwa środowiskowego. Postawiono hipotezę, że kwestie żywieniowe zwiększą zainteresowanie konsumentów roślinnymi alternatywami mięsa.

Prognozowany spadek spożycia wieprzowiny i wołowiny

Niemniej jednak Bruksela uważa, że ​​mięsoSpozycie miesa 024 z laboratorium nie będzie konkurować z mięsem naturalnym przez następną dekadę. Według prognoz spożycie mięsa drobiowego wzrośnie o 1,3 kilograma – do poziomu 24,8 kilograma na rok.

Według brukselskich ekspertów produkcja mięsa drobiowego również wzrośnie o 4 procent – do poziomu 14,1 miliona ton. Spożycie jagnięciny praktycznie się nie zmieni, ale Europejczycy będą spożywać mniej wieprzowiny.

Eksperci uważają, że spożycie mięsa wieprzowego przez przeciętnego obywatela Unii Europejskiej zmniejszy się o 1,5 kilogram – do 32 kilogramów na rok. Produkcja wieprzowiny spadnie jeszcze bardziej – o 1,8 miliona ton.

Podobnie jest z wołowiną. Oczekuje się, że jego spożycie w Europie zmniejszy się o 700 gramów, do poziomu 9,7 kilograma na rok.

Czytaj też: Zmniejszone spożycie mięsa byłoby dramatyczne dla rolnictwa

meatinfo.ru/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023