O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-06-2023

Autor: Świat Rolnika

Sposoby na budowę oczka wodnego

Sposoby na budowę oczka wodnego

Niezaprzeczalną przewagą domów jednorodzinnych nad zabudową wielorodzinną jest fakt posiadania ogrodu. Nie ważne, czy jest to duża, klikunastoarowa działka, czy też niewielki kawałek trawnika, znacznie poprawiają one walory estetyczne otoczenia i dają dodatkowe miejsce do wypoczynku. Lecz wielu posiadaczy ogrodów po pewnym czasie czuje, że czegoś im brakuje. Że chcieliby przyozdobić otoczenie czymś niezwykłym, dodającym uroku. Wtedy to właśnie wybór pada na oczko wodne. Nawet niewielka, kilkusetlitrowa niecka stanowi nie lada ozdobę i nie tylko. Oczko wodne w ogrodzie poprawia także lokalny mikroklimat, podnosząc wilgotność powietrza. Zwabia niezliczone gatunki zwierząt, czyniąc ogród jeszcze bardziej interesującym do obserwacji.

Jednak aby cieszyć się zbiornikiem wodnym przy domu, przede wszystkim należy zaplanować jego wielkość i rozmieszczenie na terenie ogrodu. Biorąc pod uwagę budżet przeznaczony na budowę możesz wybrać technologię. Dopiero gdy masz już zbudowany zbiornik, to możesz go wyposażyć. Wszystko do oczka wodnego znajdziesz w sklepie internetowym Trzmiel https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne/oczka-wodne-i-kaskady

Jak zaplanować budowę oczka wodnego

Pierwszym etapem budowy oczka powinno być rozrysowanie kształtu zbiornika na planie ogrodu. Najłatwiej jest wykonać to na kartce w kratkę i następnie nanieść zarys na teren. Gdy już znasz wielkość zbiornika, możesz zdecydować, w jakiej technologii je wykonasz.

Niewielkie oczko wodne w ogrodzie, liczące od stu kilkudziesięciu do dwóch tysięcy litrów najłatwiej jest wykonać z gotowej formy. Wiele firm ma w swojej ofercie odlewy wykonane z polietylenu. Materiał ten doskonale się sprawdza. Jest wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne, jednocześnie odpowiednio elastyczny. Nie straszny mu mróz i promieniowanie słoneczne. Bardzo często posiada on wyprofilowane, specjalne strefy sadzenia roślin na różnych głębokościach, w zależności od preferencji danego gatunku. Są tam uwzględnione zarówno płycizny dla gatunków błotnych, jak i głębsze partie dla roślin podwodnych. Gotowe niecki często posiadają także dodatkowe otwory, dzięki którym podłączysz sprzęty do oczka wodnego, takie jak filtr, kaskada czy wodospad. Gotowe niecki są także lekkie: przykładowo taka o pojemności 1 000 l waży około 20 kg. Umożliwia to łatwy transport oraz prosty montaż bez konieczności wzywania ekipy budowlanej. Wystarczy wykopać odpowiedniej wielkości otwór w ziemi, umieścić w nim formę i po podłączeniu sprzętów można nalewać wodę.

Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że na rynku istnieje jedynie kilkanaście wzorów niecek, przez co oczko takie może nie odpowiadać wizji ogrodnika. Ponadto kwestie logistyczne ograniczają wielkość niecki do 2,5 - 3 m. W ograniczonym litrażu trzeba także odpowiedzialnie wybrać ryby do oczka wodnego. W małych zbiornikach liczących kilkaset litrów nie powinno się utrzymywać np. karpi koi, które osiągają pokaźne rozmiary, a ich przemiana materii może spowodować szybkie zanieczyszczenie wody.

Innym rozwiązaniem może być zbudowanie oczka wodnego ze specjalnej folii. Niekwestionowaną przewagą tego rozwiązania jest w zasadzie totalna dowolność jeśli chodzi o kształt, wielkość i głębokość zbiornika. Dzięki temu możesz samemu dokładnie zaplanować wygląd Twojego oczka, wyznaczyć strefy płycizn i głębi. Daje Ci to więc nieograniczone możliwości aranżacji zbiornika. Choć folie sprzedawane są w pasach długich na maksymalnie kilka metrów, można je z powodzeniem łączyć ze sobą za pomocą specjalnych klejów, dzięki czemu nic nie stoi na przeszkodzie, by zbudować oczko o powierzchni nawet kilkuset m2. Musisz jedynie pamiętać, że oczko wodne powyżej 50 m2 powierzchni wymaga już pozwolenia na budowę.

W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów folii do oczka wodnego. Najpopularniejszą z nich jest folia z polietylenu (PE). Jest ona tania i cienka, a zatem elastyczna i lekka. Łatwo się ją układa i dobrze przylega do podłoża, odzwierciedlając nawet najbardziej fantazyjne kształty. Jest jednak dość wrażliwa na niekorzystne warunki atmosferyczne. Po kilku latach wystawiania na działanie lodu, promieniowania słonecznego i skrajnych temperatur staje się krucha i ulega uszkodzeniu. Należy ją wtedy wymienić na nową. Dlatego też poleca się stosowanie jej tylko w niewielkich zbiornikach, gdzie wypompowanie wody i wymiana folii nie będzie dużym problemem.

Folia z polichlorku winylu (PVC) jest wytrzymalsza niż jej polietylenowa kuzynka. Jest ona droższa, jednak bardziej odporna na niskie temperatury. Jest także znacznie bardziej elastyczna, więc nie ulega tak łatwo rozdarciu. Jednak łatwo ją przedziurawić ostrymi kamieniami, korzeniami i innymi twardymi elementami, dlatego też zaleca się zastosować pod nią warstwę włókniny. Także bezpośrednie nasłonecznienie nie sprzyja PVC, więc zalecamy osłanianie najbardziej newralgicznych fragmentów oczka, czyli brzegów. W tym celu warto obsadzić krawędzie zbiornika roślinami tworzącymi darń, np. pstrolistką sercowatą.

 

Coraz większą popularność zdobywa u nas membrana EPDM (monomery etylenowo - propylenowo - dienowe). To bardzo wytrzymały rodzaj folii, której trwałość szacuje się na kilkadziesiąt lat. Jest nie tylko odporna na ekstremalne temperatury, uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie słoneczne, ale również rozciągliwa i wytrzymała na rozerwanie oraz przekłucie. Folię tą da się łatwo łączyć przy użyciu odpowiednich klejów. W specjalistycznych sklepach można także nabyć odpowiednie przejściówki na węże do systemów filtracji w oczku wodnym, które wkleja się na dnie lub z boku zbiornika. Dlatego też coraz więcej przyszłych właścicieli oczka wodnego decyduje się właśnie na membranę EPDM. Jest ona jednak dość ciężka, przez co trudniej się ją układa. Także cena jest wyższa niż innych rodzajów folii, choć dzięki wytrzymałości i odporności sięgającej kilkudziesięciu lat w dłuższej perspektywie jej zakup może być opłacalny.

 

Istnieją także inne rozwiązania budowy oczek wodnych np. mata bentonitowa. W tym rozwiązaniu, pomiędzy dwiema warstwami włókniny znajduje się specjalny rodzaj skały - bentonit. Pod wpływem wilgoci z wody pęcznieje on i uszczelnia się, tworząc bardzo wytrzymałą powłokę, przypominającą naturalną glinę. Część ogrodników decyduje się także na murowane lub betonowe zbiorniki wodne. W tej technologii buduje się oczka wodne o regularnych kształtach, pasujące do nowoczesnych ogrodów.

 

Każde oczko wodne to wspaniała ozdoba każdego ogrodu. Napełnione szumiącą wodą wypływającą z kaskady lub fontanny stanowi swoisty mikroświat. Zwierzęta i rośliny w oczku wodnym uzupełniają to środowisko, dodając wyjątkowości i pozwalając zrelaksować się przy jego brzegach.

swiatrolnika.info 2023