O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Spadła liczba wypadków w rolnictwie! Kowalczyk: To dzięki KRUS

liczba wypadków w rolnictwie

Wicepremier Henryk Kowalczyk poinformował, że liczba wypadków w rolnictwie spadła przez ostatnie 30 lat o 80%.

Zdaniem wicepremiera przyczyniły się do tego coroczne kampanie i konkursy KRUS dotyczące bezpieczeństwa. Szef resortu rolnictwa wziął udział w konferencji inaugurującej projekt KRUS Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś.

Liczba wypadków w rolnictwie spadła 

Wicepremier Kowalczyk wziął udział w konferencji inaugurującej projekt prewencyjny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś. Jak podkreślił, "rolnictwo jest bardzo trudną, odpowiedzialną dziedziną gospodarki".

,,Praca w rolnictwie jest też szczególnie niebezpieczna. To jest praca z maszynami, praca ze zwierzętami, praca na powietrzu w różnych warunkach atmosferycznych (...). Ta praca rzeczywiście wiąże się z ogromnym ryzykiem" – powiedział szef resortu rolnictwa.

 Wskazał, że zgodnie z szacunkami przez ostatnie 30 lat liczba wypadków w rolnictwie spadła o 80 proc., do czego przyczyniły się m.in. organizowane przez KRUS coroczne kampanie i konkursy dotyczące bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych.

,,Bez względu na wielkość produkcji, ekonomiczne skutki, to właśnie życie i zdrowie jest najważniejsze i na to powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę" – stwierdził Kowalczyk. 

liczba wypadków w rolnictwie

Wizja Zero

Podkreślił, że Strategia Wizji Zero, której celem jest wyeliminowanie wypadków przy pracy i chorób zawodowych wśród rolników, promowana przez KRUS, jest "celem, który powinniśmy osiągnąć".

,,Mam nadzieję, że kolejna edycja konkursu, kolejna edycja tej kampanii przyczyni się do tego, że będziemy bardzo czujni (...) po to, żeby rzeczywiście tę trudną, niebezpieczną pracę na roli w gospodarstwach rolnych wykonywać bezpiecznie. Mam nadzieję, że wszyscy uczestniczący w tym konkursie przyczyniają się po pierwsze do bezpieczeństwa w swoim gospodarstwie, ale też promują to bezpieczeństwo wśród innych" – powiedział wicepremier.

,,Postanowiliśmy skoncentrować wszystkie nasze działania i kampanie prewencyjne w ramach jednego projektu, pod jednym hasłem, jedną marką. Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś" – poinformował obecny na konferencji zastępca prezesa KRUS Marek Surmacz.

Przekazał, iż w najbliższym czasie Kasa w ramach projektu Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś będzie realizowała nową kampanię: bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami. Ma ona na celu "promować zapobieganie skutkom niewłaściwego stosowania i magazynowania niebezpiecznych substancji w gospodarstwie rolnym oraz zasady ochrony środowiska naturalnego".

Warunkiem udziału w konkursie jest przekazanie do najbliższej placówki terenowej lub oddziału regionalnego KRUS w terminie do 21 kwietnia 2023 r. formularza zgłoszeniowego. 

Zobacz także: Wypadki rolnicze z udziałem dzieci coraz częstsze. Jak im zapobiec?

PAP/fot.MRIRW

swiatrolnika.info 2023