Talk icon

Informacje

29-04-2022

Autor: Michał Rybka

Soay – najstarsza i najbardziej prymitywna rasa udomowionych owiec 

Soay

Soay (Ovis aries) jest rasą owcy domowej, która wywodzi się z odizolowanej populacji prymitywnych owiec dziko żyjących na wyspie Soay w archipelagu St Kilda.
 
Naukowcy uważają, że właśnie ta rasa jest najstarsza i najbardziej prymitywna spośród wszystkich udomowionych owiec europejskich. Z badań wynika, że przodkowie opisywanej rasy zachowali budowę owiec z pradawnego okresu neolitu. Jednakże pomimo badań ich pochodzenia do tej pory nie zostały jednoznacznie wyjaśnione.

Niejasne pochodzenie pradawnych owiec

Cześć badaczy wychodzi z założenia, że owce Soay zostały pozostawione na wyspie o tej samej nazwie przez wikingów w IX lub X wieku. Po jednym tysiącleciu, a dokładnie w latach 30. XX w. stado ponad stu owiec tej rasy zostało przeniesione na wyspę Hirta (wyspa należąca do Szkocji). Tam od lat 50 ubiegłego wieku stanowiły niezwykle rzadki obiekt badaczy. Szczególne prace naukowe prowadzono pod kątem zależności pomiędzy ubarwieniem i rozmiarami a skalą płodności.

Soay

Charakterystyka owcy Soay

Owce tej rasy charakteryzuje późne dojrzewanie, miękkie oraz niezwykle długie runo. Jej ogon jest krótki, a ogólny rozmiar (znacznie mniejszy) różni się w porównaniu do typowych owiec innych ras. Ale nie jest to problem ponieważ owce tej rasy posiadają o wiele bardziej zwartą sylwetkę – na wzór śródziemnomorskiego muflona

Masa tych owiec waha się od 27 do 32 kg. Z kolei rogi samców odznaczają się masywnością i ślimakowatym skręceniem, ponieważ samice mają je niewidoczne lub nie posiadają ich wcale. Kolejna sprawa to ubarwienie, które zazwyczaj jest ciemnobrązowe lub płowe.

Przemysł wykorzystuje wełnę rasy Soay do produkcji tartanu, a mięsa tej rasy jest doceniane na całym świecie za sprawą niskiej zawartości cholesterolu oraz walorów smakowych.

Zobacz też: Hodowla owiec – wszystko, co musisz wiedzieć o hodowli tych zwierząt

źródła: wikipedia.org/ fot. wikipedia.org, 

swiatrolnika.info 2023