O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-07-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Śnięte ryby w jeziorach. Wszystko przez przyduchę. Dramat w Gnieźnie

Śnięte ryby

Z powodu przyduchy, czyli braku odpowiedniej ilości tlenu w wodzie, w jeziorze Jelonek w centrum Gniezna padło około trzech ton ryb. W niedzielę strażacy przez kilka godzin próbowali napowietrzyć zbiornik. Śnięte ryby są widoczne na pierwszy rzut oka. Podobna sytuacja panuje także w innych akwenach wodnych.

Śnięte ryby przez przyduchę

Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Gnieźnie st. kpt. Łukasz Michalak powiedział, że od godz. 10.00 do 16.00 trzy strażackie zastępy pomagały służbom miejskim w napowietrzaniu jeziora Jelonek.sniete ryby przyducha

"Nasze działania polegały na napowietrzaniu, czyli zasysaniu wody z jeziora, przepuszczaniu jej przez nasze pompy i podaniu jej z powrotem do jeziora. Nie działaliśmy przy wyławianiu śniętych ryb, to robiły służby miejskie" – powiedział.

Śnięte ryby, czyli trzy tony padłych ryb

Cytowany przez lokalne Radio Poznań Tomasz Adamczak z biura zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta Gniezna poinformował, że według szacunków z powodu przyduchy w jeziorze od soboty padło około trzech ton ryb.

"Wywieźliśmy już dwa pełne kontenery padłych ryb, od małych po naprawdę duże szczupaki. To jezioro z pewnością straci na swoich zasobach rybnych" – powiedział radiu Adamczak.

Jezioro Jelonek jest w centrum Gniezna. Maksymalna głębokość zbiornika wynosi około 2,4 m. Według Radia Poznań ostatni raz zjawisko przyduchy w jeziorze wystąpiło pięć lat temu.

Czytaj także: Kokaina zagraża rybom w Niemczech. Jak to możliwe?

swiatrolnika.info 2023