Talk icon

Informacje

24-02-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Śnieg piękny, ale niebezpieczny. Polscy leśnicy ostrzegają

Śnieg

Mokry, długo zalegający na gałęziach drzew śnieg lub przymarzający warstwami deszcz może przyczynić się do powstawania szkód w lesie. To zjawisko to okiść, która powoduje przechylanie, łamanie gałęzi lub całych drzew. Polscy leśnicy ostrzegają przed niebezpieczeństwem.

Śnieg może być niebezpieczny

W końcu w pilskich lasach pojawił się śnieg na dłużej niż kilka godzin. Ma to swoje dobre strony, ponieważ w przypadku nadejścia mrozów ochrania rośliny i młode sadzonki na szkółkach leśnych przez zamieraniem. Pokrywający powierzchnię ziemi i roślin śnieg o wiele lepiej nasyca wodą glebę niż deszcz.
Jednak mokry śnieg przyklejający się do gałęzi, zwłaszcza drzew iglastych może powodować odchylenie od osi pionowej pni, łamanie się gałęzi, a nawet powalać całe drzewa.

Oblepianie gałęzi przez śnieg to okiść. Jest szczególnie niebezpieczna w okolicach zera stopni, kiedy deszcz zamarza, a śnieg „otulający” gałęzie i pnie drzew staje się dla nich ciężarem. W lesie można zaobserwować drzewa przechylone w kierunku ziemi.

Drzewo złamane przez śnieg to śniegołom. Najbardziej narażone na przewrócenie się pod ciężarem śniegu są drzewa w fazie młodnika lub tyczkowiny, czyli w wieku od 10 do 40 lat.

Drzewo, które w wyniku opadów białego puchu przewróciło się razem z korzeniami to śniegował. W tym przypadku cierpią najbardziej drzewa z dużymi koronami i stosunkowo małymi systemami korzeniowymi.

Ceny jaj – producenci drobiu ostrzegają, że ich ceny mogą rosnąć

Śnieg może łamać drzewa

Ciekawostką jest to, że bardziej narażone na uszkodzeniaSnieg od śniegu są pojedyncze drzewa, które nie mają wsparcia sąsiadów. Te rosnące w zwarciu mogą dłużej opierać się pod naporem śniegu. Czasami jest tak wiele białego puchu, że potrafi on swoim ciężarem powalić całe drzewostany albo powyginać młode drzewka w młodnikach. Wtedy mówimy o szkodach od okiści.

Na razie śnieg jest świeży i nie jest go aż tak dużo, by powodować szkody od okiści. Jeśli jednak będzie padać przez kilka dni z rzędu, podczas bezwietrznej pogody, i spadnie ok. 0,5 m białego puchu, to może się zrobić niebezpiecznie. W czasach, gdy okiść stanowiła duże zagrożenie dla lasów stosowano śmigłowce do strząsana śniegu z koron drzew.

Zawsze chętnie zapraszamy wszystkich do lasu, ale należy pamiętać, że kiedy drzewa są bardzo mocno oblepione śniegiem, mogą stanowić zagrożenie. Nie powinno się też wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne, bo przysypany śniegiem lód może być bardzo cienki. Wystarczy być czujnym, obserwować otoczenie i nie zbliżać się do oblepionych śniegiem drzew. Jeśli będziemy korzystać z lasu rozsądnie to możemy się w nim doskonale bawić: jeździć na sankach, zrobić bitwę na śnieżki czy morsować w leśnych jeziorkach. Śnieżna zima to też doskonały moment na naukę rozpoznawania tropów zwierząt.

lasy.gov.pl/fot.M.Szpiech/fot.Przemysław Szczawiński

swiatrolnika.info 2022