O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-09-2022

Autor: Emilia Gromczak

Słoneczniki w miejsce rzepaku? To może się bardzo opłacać

słoneczniki

Słoneczniki mogą być uprawiane na ziarno lub kiszonkę. Dodatkowo przeznacza się je do produkcji pasz dla zwierząt. 

Z roku na rok widoczny jest coraz większy wzrost powierzchni uprawy słonecznika. W tym roku powierzchnia upraw tych roślin wyniosła 64 843 ha, z czego 7 196 ha w Wielkopolsce. Wpływ na to miało kilka czynników m.in. słonecznik jest odprony na suszę, lepiej czuje się w polskich warunkach pogodowych. 

Opłacalność uprawy słonecznika

Rolnicy coraz częściej stawiają na słoneczniki. Świadczą o tym chociażby dane udostępniane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Uprawa słonecznika w Polsce w 2020 r. wyniosła 9 647 ha, z czego 736 ha w Wielkopolsce. Z kolei w 2021 r. była na poziomie 19 518 ha, z czego 1 373 ha w Wielkopolsce. W 2022 r. jest to 64 843 ha, z czego 7 196 ha w Wielkopolsce.

Uprawa słonecznika jest opłacalna. Wpływa na to fakt, że słoneczniki coraz lepiej się czuje w naszych warunkach. Są odporne na suszę dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu oraz łodygach pokrytych włoskami. Ponadto rynek zbytu i ceny oferowane przez odbiorców przyciągają rolników.

Wynik finansowy jest niższy niż w przypadku uprawy rzepaku, ale większa odporność na suszę oraz mniejsze wymagania pokarmowe przy rosnących cenach nawozów powodują, że uprawa słonecznika jest warta rozważenia. 

słoneczniki uprawa

 

Słoneczniki i ich szerokie zastosowanie

Słoneczniki znajdują zastosowanie zarówno w żywieniu zwierząt, jak i ludzi. Roślinę można uprawiać na kiszonkę oraz ziarno. Z nasion otrzymuje się olej słonecznikowy używany jako tłuszcz jadalny, do produkcji margaryny, a także jako tłuszcz techniczny do wytwarzania pokostu, lakierów i mydła. Słonecznik może być również dobrą alternatywą w celu ustalenia właściwego płodozmianu, co jest szczególnie ważne w kontekście nowej Wspólnej Polityki Rolnej i rolnictwa zrównoważonego, które będzie premiowane finansowo. 

Słonecznik rośnie najlepiej na glebach klasy IV. Nie lubi ani gleb bardzo piaszczystych ani ciężkich, gliniastych. Terminy siewu pokrywają się z terminami siewu kukurydzy. Zbiór słonecznika to koniec września, październik.

Przeczytaj też: Najwyższy słonecznik świata wyhodowany przez niemieckiego rolnika

wir.org.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023