O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-09-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Słoneczniki ozdobne – rodzaje, cechy, kiedy je zasiać w ogrodzie?

Słoneczniki ozdobne

Słoneczniki ozdobne to jedna z najlepszych dekoracji przy tworzeniu letniego ogrodu. Istnieje wiele odmian tej rośliny, które idealnie wpasują się w ogródku.

Piękny i okazały słonecznik, czyli Helianthus annuus ie bez powodu kojarzy się z latem. Duże kwiatostany słoneczników przypominają złote słońce, kwitną w środku lata - w lipcu-sierpniu i kwitną do września. Słonecznik od wieków uprawiany jest przede wszystkim ze względu na cenne nasiona, ale z czasem wyhodowano z tego gatunku wiele odmian ozdobnych.

Charakterystyka słonecznika

Na początku warto przypomnieć, że słoneczniki ozdobne to bardzo wymagające rośliny i nie wszędzie będą czuły się równie dobrze. Słonecznik zwyczajny jest jedną z roślin kochających ciepło i światło. Wymaga bardzo ciepłego, słonecznego miejsca, które nie jest narażone na silne wiatry. Jej nasiona kiełkują dopiero przy temperaturze podłoża 8-10 stopni Celsjusza. Mimo to młode sadzonki tolerują krótkotrwałe spadki do około -4 stopni.

Roślina ta ma stosunkowo długi okres wegetacji, dzięki czemu dobrze się rozwija. Słoneczniki początkowo mają słabo rozwinięty system korzeniowy, dlatego niezbyt dobrze radzą sobie z suszą. Wprawdzie dorosłe rośliny zniosą kilka dni bez wody, ale siewki na brak wilgoci są już zdecydowanie bardziej wrażliwe. Słoneczniki mają również wysokie wymagania co do podłoża, gdyż  rosną tylko na glebach żyznych, próchnicznych i umiarkowanie wilgotnych. Nie warto sadzić w takich miejscach, bo ich nie ma. Jeśli jednak spełniasz wszystkie wymagania dotyczące uprawy słonecznika, do wyboru jest wiele pięknych odmian.

Słoneczniki ozdobne – odmiany

Słoneczniki ozdobne mają wiele ciekawych odmian. Jedną z nich jest „Teddy Bear”, charakteryzująca się pełnymi kwiatami, o wysokości nawet 60 cm. Podobną charakterystyką specjalizuje się odmiana „Sonnengold”, ale ona będzie niższa o około 10 centymetrów. Jeśli chcemy mieć odmianę wielobarwną, warto zainteresować się słonecznikiem „Ring on Fire”, która ma wysokość nawet 120 cm, a kwiaty ma żółto–brązowe.

Inną wartą zainteresowania odmianą jest „Floristan”, która posiada kwiaty czerwono-brązowe i wysokość nawet 2 metrów. Odmiany słoneczników tworzące liczne pędy boczne z dużą liczbą niewielkich kwiatów to „Sonja” i „Soraya”, które mają kolejną 130 i 150 centymetrów.

Czytaj również: Susza uderza we włoskie uprawy; najbardziej zagrożone są oliwki

Muratordom.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023