Talk icon

Informacje

01-11-2020

Autor: Adam Szewczyk

Ślimaki – jak zatrzymać ich inwazję? Jest interwencja

Ślimaki

Ślimaki w tym roku szczególnie nastręczają się rolnikom. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, wystąpił w związku z tym 16 października 2020 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zlecenie prac naukowo-badawczych na temat masowego występowania oraz namnażania i sposobów skutecznego zwalczania ślimaków nagich, które występują na terenie całego kraju.

Ślimaki – interwencja KRiR

Na plantacjach roślin obserwuje się inwazję ślimaków, szczególnie nagich, takich jak pomrowy, pomrowiki i śliniki, z którymi rolnicy nie mogą sobie poradzić dostępnymi środkami. Uszkadzają one uprawy roślin (np. warzywa, ziemniaki, zboża, rośliny ozdobne), co przynosi duże straty w plonach.slimaki pomrowik 2

Czasem młode rośliny zostają zupełnie ogołocone powodując 100% straty. Preparaty chemiczne na ślimaki oferowane na rynku, zawierają substancje trujące, które nie pozostają obojętne dla środowiska. Podstawowymi ich składnikami są najczęściej metaldehyd, pochodne karbaminowe lub siarczan miedzi. Substancje te ograniczają wprawdzie liczebność ślimaków, jednak pośrednio zabijają też inne, pożyteczne organizmy, ponieważ zatrute ślimaki stają się pokarmem ptaków, jeży, jaszczurek czy ropuch – czytamy w komunikacie KRiR.

Czytaj także: Zrębki drzewne i ich szerokie zastosowanie

W związku z powyższym, samorząd rolniczy wystąpił z prośbą aby zlecić ośrodkom naukowym opracowanie schematu zwalczania ślimaków nagich, a także zapobiegania ich występowania na plantacjach, z uwzględnieniem metod niechemicznych. Opracowany sposób postępowania powinien zostać włączony do metodyk integrowanej ochrony roślin – dodaje KRiR.

Krir/jac/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023