Talk icon

Informacje

26-04-2015

Autor: Robert Maj

Sławomir Izdebski: Powołana zostanie nowa polska partia rolnicza

Brak grafiki

Powołanie nowej partii politycznej - Ruchu Społecznego Rzeczypospolitej Polskiej - i poparcie dla Pawła Kukiza w majowych wyborach prezydenckich ogłosił w niedzielę w Warszawie...

Powołanie nowej partii politycznej - Ruchu Społecznego Rzeczypospolitej Polskiej - i poparcie dla Pawła Kukiza w majowych wyborach prezydenckich ogłosił w niedzielę w Warszawie szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski.

Program partii przewiduje wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych, rozliczenie prywatyzacji przeprowadzonej po 1989 r., równy dostęp do służby zdrowia, przywrócenie wieku emerytalnego 60-65 lat, odbudowę rynków zbytu na wschodzie i renegocjację traktatu akcesyjnego z UE.

"Bardzo dobitnie podkreślamy, (...) że będziemy żądali renegocjacji umów zawartych z Unią Europejską. Renegocjacja nie będzie tylko dotyczyła systemu dopłat bezpośrednich" - mówił Izdebski na konferencji prasowej. "Na pewno nie będziemy się godzili, aby w którymkolwiek roku nastąpiła wolna sprzedaż polskiej ziemi. Jeżeli Unia na to nie wyrazi zgody, będzie to początek końca takiej Unii" - dodał.

Izdebski w nowym ugrupowaniu będzie pełnił funkcję przewodniczącego. Trwa rejestracja partii, która zamierza wystartować w tegorocznych wyborach do parlamentu.

Szef OPZZ RIOR zaznaczył, że Ruch Społeczny jest otwarty na wszystkie grupy, nie tylko rolników. Zapewnił, że trwają już rozmowy z górnikami, ze związkiem zawodowym "Sierpień 80", a z przewodniczącym śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominikiem Kolorzem rozmawia Paweł Kukiz. "Chodzi o to, by te organizacje ze środowisk górniczych i innych - nieważne, czy to jest Solidarność, czy OPZZ, czy inne - wszystkie te, które są typowo narodowe, propolskie, prosocjalne, prospołeczne, poszły w jednym ruchu" - podkreślił Izdebski.

Kim jest lider nowej partii?

Sławomir Izdebski (ur. 21 maja 1971 w Siedlcach) – polski polityk, rolnik, działacz związkowy, senator V kadencji, były lider Samoobrony-Odrodzenie. Zajął się prowadzeniem rodzinnego gospodarstwa rolnego w Borkach-Kosach w gminie Zbuczyn, a został także właścicielem hurtowni paszy. W 2009 ukończył studia pedagogiczne na Akademii Podlaskiej w Siedlcach. 

W 1998 przystąpił do ZZR "Samoobrona" oraz Samoobrony RP, był liderem protestów rolniczych w byłym województwie siedleckim w tym samym roku. W 1999 został wybrany na wiceprzewodniczącego zarządu regionu mazowieckiego tej partii, w 2000 na członka rady krajowej.  W wyborach w 2001 z ramienia tego ugrupowania uzyskał mandat senatora V kadencji z okręgu siedleckiego[3]. Pełnił funkcję sekretarza Senatu oraz wiceprzewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W wyborach w 2005 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję. 

W styczniu 2006 po konflikcie z m.in. posłem Krzysztofem Filipkiem został wykluczony z Samoobrony RP. Oskarżył następnie władze tego ugrupowania o wymuszanie pieniędzy od kandydatów w wyborach. W marcu 2006 współtworzył partię pod nazwą Samoobrona Ruch Społeczny, której został przewodniczącym. Funkcję tą pełnił do sierpnia 2006.  W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 bez powodzenia kandydował z listy Prawa i Sprawiedliwości jako przedstawiciel Samoobrony-Odrodzenie (otrzymał 3838 głosów). W 2007 współtworzył Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, którego został przewodniczącym, następnie utworzył Związek Zawodowy Rolników Polskich.  W wyborach samorządowych w 2010 bez powodzenia kandydował do rady powiatu siedleckiego z listy KWW "Porozumienie na rzecz Powiatu". W 2011 wszedł w skład Rady Izby Rolniczej w Siedlcach. Żonaty, ma troje dzieci (synów Damiana, Rafała i Łukasza).

źródło: PAP/Wikipedia, fot. YT

swiatrolnika.info 2023