Talk icon

Informacje

18-08-2022

Autor: Emilia Gromczak

Skup zboża w elewatorze w Malborku odbywa się bez komplikacji

skup zboża

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że skup zboża w elewatorze w Malborku odbywa się bez kolejek. 

Wicepremier Henryk Kowalczyk odwiedził dziś w Oddział spółki Elewarr w Malborku, gdzie znajduje się jeden z największych w naszym kraju elewatorów o powierzchni magazynowej 90 tys. ton. Wicepremier miał okazję obserwować, jak przebiega skup zbóż. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że skup odbywa się bez kolejek.

Trwa skup zboża w elewatorze w Malborku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że skup zboża w elewatorze w Malborku odbywa się bez kolejek. Wicepremier Henryk Kowalczyk odwiedził dziś w Oddział spółki Elewarr w Malborku gdzie znajduje się jeden z największych w naszym kraju elewatorów o powierzchni magazynowej 90 tys. ton. Wicepremier miał okazję obserwować, jak przebiega skup zbóż.

"W ostatnich tygodniach wiele osób wypowiadało się w mediach, że rolnicy nie będą mieli gdzie sprzedać zebranego ziarna zbóż, że ceny zostaną zaniżone poprzez przywóz zboża z Ukrainy, dlatego przyjechałem do Malborka, aby osobiście sprawdzić jak tutaj wygląda skup zboża. Nie jest to ostatni elewator, który odwiedzę w końcowym etapie żniw" – zapowiedział wicepremier Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa dziękował prezesowi Elewarru za to, że skup zboża jest prowadzony sprawnie. Powiedział, że miał okazję obserwować, jak rolnicy bez żadnych kolejek, spokojnie dostarczają zboże.

"Zboże jest obiektywnie klasyfikowane. Widziałem przywiezioną przez rolnika pszenicę o bardzo dobrych parametrach jakościowych. Elewarr zapłaci za nią rolnikowi przyzwoitą obecnie cenę 1550 zł netto za tonę. Cena ta niewiele odbiega od cen światowych, które tak naprawdę ustalane są na giełdzie MATIF" – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk i dodał, że rolnicy, jeśli zajdzie taka potrzeba, mogą spokojnie przywozić zboże do elewatora w Malborku, ale nie tylko do tego.

"Wiele innych elewatorów w Polsce też oczekuje na rolników i ma dla nich odpowiednią ofertę" – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

skup zboża malbork

Prognozy zbiorów zbóż w Polsce

Wicepremier Henryk Kowalczyk powiedział, że zbiory zbóż szacowane są w tym roku na poziomie ok. 32 mln ton. Dodał, że wielkość ta może jednak ulec jeszcze zmianie ze względu na zbiory kukurydzy, której wegetacja jeszcze trwa, a ostatnie deszcze mogą wpłynąć na wzrost jej plonowania.

"Absolutnie nie grożą nam niedobory zbóż. Bezpieczeństwo żywnościowe Polski jest zabezpieczone" – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Podczas dzisiejszej wizyty w Malborku, gdzie sprawdzano jak przebeiga skup zboża, wicepremierowi Henrykowi Kowalczykowi towarzyszył podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka.

Przeczytaj również: Skup zboża – innowacyjne rozwiązania na miarę XXI wieku

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2022