Talk icon

Informacje

03-12-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Skrzynki lęgowe wieszane na zimę z myślą o ptakach

Skrzynki lęgowe

W lasach trwa wieszanie nowych i czyszczenie starych budek dla ptaków. Przez okres zimy nowe skrzynki lęgowe powinny zostać zaakceptowane przez sikorki czy przylatujące wczesną wiosną szpaki, które są najczęstszymi ich lokatorami.

Skrzynki lęgowe dla ptaków

W lasach jak co roku wieszane są nowe skrzynki lęgowe dla ptaków. W roku ubiegłym wywieszono 1636 nowych budek, a konserwowano ponad 10 tysięcy istniejących. Tej jesieni zaplanowano wywieszenie 1000 nowych budek i czyszczenie 7,4 tys. starych budek. W samym Nadleśnictwie Narol w latach poprzednich wieszano co roku po 400 nowych i czyszczono średnio 1500-2100 starych budek.

Skrzynki lęgowe dla ptaków powinny być wykonywane z surowego drewna iglastego, bez żadnych dodatków typu blacha, plastik czy płyta pilśniowa, ptaki bowiem niechętnie wyprowadzają lęgi w otoczeniu syntetycznych materiałów. Ochronie dziuplaków służy też pozostawianie starych drzew z dziuplami, stąd mniejsze ilości budek wywieszanych obecnie głęboko w lasach. Dzięcioły zazwyczaj korzystają z naturalnych wykutych przez siebie dziupli.

W okolicach leśniczówek wieszamy też budki o średnicy otworu wlotowego 3,5 cm przeznaczone dla wróbli, których populacja sięga zaledwie pięciu procent tej, co jeszcze 20 lat temu.

– mówi Zdzisław Gładysz, ornitolog i leśniczy w Nadleśnictwie Brzozów.

Ceny skupu wieprzowiny najniższe od 5 lat!

Skrzynki lęgowe i ich niecodzienni lokatorzy

Jak dodaje ornitolog, skrzynki lęgowe Skrzynki legowesą domem dla różnych gatunków ptaków.

Najczęściej zamieszkuje te budki mazurek, czyli nasz wróbel górski. Trzeba pamiętać, że każdy gatunek preferuje inną średnicę wlotu; na przykład sikorki do 3 cm, szpak około 5 cm, a tylko kowaliki potrafią sobie rozkuć otwór lub zamurować błotem większy, dopasowując go do swoich wymiarów. Z kolei krętogłów jest zdolny do wyrzucenia z budki szpaka i zasiedlenia jego gniazda, co kilka razy już obserwowałem przy leśniczówce. To taki „rozbójnik lęgowy”, który potrafi nawet wyrzucić lęgi innych gatunków, by zająć ich miejsce.

Duże znaczenie ma wywieszanie budek dla większych ptaków, np. dla sów oraz dla żyjących w leśnej głuszy nietoperzy, takich jak borowiec wielki, nocek duży czy kilka gatunków mroczków. Często zdarza się, że skrzynki lęgowe są zasiedlane przez popielice, myszy leśne, dzikie roje pszczół, osy i szerszenie.

Za kilka miesięcy będzie można już obserwować nowych lokatorów leśnych osiedli.

lasy.gov.pl/fot.Marceli Kot

swiatrolnika.info 2022