Talk icon

Informacje

27-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Skradzione ukraińskie zboże jest eksportowane przez 10 statków

ukraińskie zboże

Skradzione ukraińskie zboże dostarczane jest z okupowanego Krymu do Syrii i Turcji za pomocą co najmniej 10 masowców, które wyłączają system AIS.

Dane śledzenia statków wskazują na podejrzaną aktywność na Krymie, gdzie zboże było wysyłane w ciągu ostatnich ośmiu tygodni. Wiele statków stosuje oszukańcze metody żeglugi, wyłączając transpondery na niektórych odcinkach rejsu, co pomaga ukryć miejsce pochodzenia i przeznaczenia ładunku.

Zbrodnie rosyjskich wojsk

Z zajętych przez Rosję terenów obwodów chersońskiego, zaporoskiego, donieckiego i ługańskiego ukraińskie zboże transportowane jest do portów anektowanego Krymu. Fakty te potwierdzają zdjęcia satelitarne.

Zdjęcia satelitarne uzyskane w trakcie śledztwa Radia Svoboda pokazują również załadunek statków w portach krymskich. Okazało się, że w tym czasie statki wyłączały AIS.

Według projektu SeaKrime głównymi portami takiej nielegalnej działalności są Sewastopol, w szczególności terminal zbożowy Avlita, oraz Kercz. Inne porty krymskie, Jewpatoria i Jałta, są zamknięte, a aktywność w Teodozji ostatnio spadła, prawdopodobnie z powodu planowanych napraw. Według New York Times większość zboża prawdopodobnie trafiła do Afryki.

Ukraińskie zboże

Ukraińskie zboże w Syrii

Nie ma wyczerpującej listy statków podejrzanych o transport skradzionego ukraińskiego zboża, ale Lloyd’s List zebrał nazwy statków zaangażowanych w rzekomy handel. Wśród nich - Matros Koshka, Matros Pozynich, Michaił Nenashev, Nadieżda, Vera, Fiodor, Sormovskiy 48 - pod banderą Rosji i Finikia, Souria – pod banderą Syrii.

Wszystkie statki demonstrują nawigację wymijającą, wyłączając AIS albo przy wejściu do Morza Czarnego, albo zbliżając się do Cieśniny Kerczeńskiej lub poruszając się przez Cieśninę Kerczeńską, Tak uważa Lloyd’s List Intelligence. Stamtąd ukraińskie zboże transportowane jest m.in. do Syrii.

Statki ponownie włączają sygnał w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, znanej jako Parking Kaukaski, lub w drodze do Bosforu. Statki prawdopodobnie wchodzą do portów Sewastopola i Kerczu, gdy ich AIS jest wyłączony.

Czytaj również: Morawiecki: KE będzie pracowała nad wsparciem transportu ukraińskiego zboża

Agronews/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023