Talk icon

Informacje

09-09-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Skorek pospolity – wróg czy przyjaciel naszych ogrodów?

Skorek pospolity

W okresie letnim w naszym ogrodzie stałym gościem może zostać skorek pospolity. Na jego widok trochę drżymy, bo ma złą reputację.

Skorki pospolite znajdują się zarówno w lasach, jak i na łąkach, ale zwykle znajdują się najbliżej człowieka, czyli w ogrodach lub w domu. Żyje w nocy. Jego pęsety są wynikiem zmian w jamie brzusznej i w ogóle nie są używane do zaciskania. Do tej pory nie było wiadomo, do czego właściwie służyły, być może do polowania na małe owady. Organ ten jest wspólny dla przedstawicieli obu płci, chociaż u samców pazury są większe i bardziej zakrzywione.

Charakterystyka skorka pospolitego

Skorek pospolity woli mieszkać w małych przestrzeniach, zakamarkach, pod martwymi liśćmi, skałami lub na sznurkach od prania. Jeśli przeniesiemy jego schronienie to panikuje i ucieka. Osiąga rozmiar ciała od 9,5 do 16 mm, występuje w różnych brązowych kolorach. Osobniki są czerwonawo brązowe do złotobrązowego do pełnego brązu.  Ciało wydłużone, lekko spłaszczone, dość mocne i bezwłose. Końcówka wacika jest zwykle gładka, z wyraźnymi szwami na styku poszczególnych części. Posiada anteny składające się z 14 segmentów Ten owad ma dwie pary skrzydeł, pierwsze skrzydło jest osłoną dla drugiego do latania.

Samice składają jaja późnym latem lub jesienią. Zakopuje je w ziemi i oczekuje do wczesnej wiosny, aż wylęgną się larwy. Skorki tworzą rodzaj stada rodzinnego, którym opiekuje się samica, przynajmniej w pierwszym stadium larwalnym.

Skorek pospolity – czy jest użyteczny?

Aby zwiększyć szanse przeżycia i rozwoju jak największej liczby młodych, zbiera dla nich pokarm, a następnie w miarę możliwości karmi larwy. Niektóre samice, które kończą żerowanie larw późną wiosną, składają więcej jaj, ale ta nieśność jest znacznie niższa niż poprzednia.

Skorek pospolity jest wszystkożerny, lubi płatki kwiatów, młode listki, obumierające rośliny, spija nektar, zjada pyłki kwiatowe, a nawet mięsa. Preferowane ofiary są małe, delikatne i wolno poruszające się, w tym mszyce, małe gąsienice i jaja owadów. Co prawda niszczą płatki, ale stratę rekompensują zjadaniem pasożytów, a to jest pozytywny efekt.

Czytaj również: Środki ochrony roślin – kiedy konieczne jest zastosowanie oprysków?

Ekologia.pl /fot.pxhere

swiatrolnika.info 2022