O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Skąd się wziął afrykański pomór świń w północnych Włoszech?

Afrykański pomór świń

Sekretarz stanu Andrea Costa poinformował, że afrykański pomór świń wykryto w tym roku w północnych i środkowych Włoszech, jednakże mają inne źródło.

Sekretarz stanu Costa ma nadzieję, że nie nastąpi przeniesienie z północnych do środkowych Włoch. Wydaje się, że środki podjęte w północnych Włoszech, aby zapobiec przenoszeniu, są skuteczne. Nie jest jasne, jakie jest źródło infekcji w północnych i środkowych Włoszech. Na północy liczba znalezionych zarażonych knurów wzrosła do 113 w prowincji Piemont i 61 w Ligurii. W środkowych Włoszech w pobliżu Rzymu znaleziono 45 zarażonych knurów, a liczba ta pozostaje z jednym zarażonym knurem w prowincji Retie. Do tej pory zainfekowana została jedna firma w Rzymie.

ASF we Włoszech

W ciągu prawie czterech tygodni pięć ferm trzody chlewnej w Polsce zostało zarażonych afrykańskim pomorem świń. W tym roku zainfekowano łącznie trzynaście firm, a pierwsza infekcja miała miejsce na początku czerwca.

Ostatnie zarażone gospodarstwo z 58 świniami (tuczniki, maciory i prosięta) znajduje się w pobliżu granicy niemieckiej na pograniczu Brandenburgii i Meklemburgii Pomorza Przedniego. W pobliżu znajduje się zarażona firma numer 8 z pięcioma świniami, u których 15 lipca stwierdzono afrykański pomór świń.

Afrykański pomór świń

Afrykański pomór świń nie odpuszcza

Zarażone gospodarstwo 12 miało 9 tuczników, a 11 miało 110 świń (lochy, prosięta, tuczniki). Zakażone gospodarstwo numer 10 miało 396 tuczników, a numer 9 65 świń (lochy, prosięta, tuczniki). Liczba zarażonych dzików w Polsce stale rośnie. W sumie licznik wynosi obecnie 1345, zgodnie z systemem informacji o chorobach zwierząt.

Według danych Instytutu Friedricha Loefflera w tym roku w Niemczech znaleziono łącznie 1116 zarażonych dzików. Afrykański pomór świń nie odpuszcza. Zdecydowana większość, 799 zarażonych knurów, została znaleziona w Saksonii. Brandenburgia ma 282 zakażone knury, a w Meklemburgii Pomorzu Przednim jest 35 zarażonych knurów

Czytaj również: Włochy: Afrykański Pomór Świń nie odpuszcza. Rząd pomaga rolnikom

nieuweoogst.nl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023