O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Silne wahania na rynku. Ceny pszenicy na giełdzie w Paryżu wzrosły

Ceny pszenicy

W zeszłym tygodniu ceny pszenicy początkowo wzrosły o 20 euro, a potem ponownie spadły. Na europejskim rynku zbóż występują mocne wahania.

Ceny zbóż nadal gwałtownie się wahały, chociaż susza prowadzi również do znacznych strat w produkcji w Europie. Czynnikami determinującymi cenę jest utrzymujący się brak jasności co do przyszłego eksportu ukraińskiego i rosyjskiego, aż drugiej strony wysokie wymagania importowe wielu krajów.

Sytuacja na rynku zbóż pozostaje trudna

Ceny zbóż nadal podlegają silnym wahaniom. Rynek nie znalazł jeszcze mocnego gruntu. Z jednej strony na ceny ma wpływ ukraiński eksport. Z drugiej strony występują nieurodzaje związane z pogodą i duży popyt ze strony dużych importerów. W międzyczasie ciągle się porusza.

W zeszłym tygodniu ceny pszenicy początkowo wzrosły o 20 euro, a potem ponownie spadły. Kontrakt na pszenicę frontową (wrzesień) zakończył się w piątek na rynku terminowym ceną 330 euro za tonę, o 15 euro wyższą niż tydzień wcześniej. Handel zakończył się w kolejnym dniu grudnia – 319 EUR za tonę.

Ceny kukurydzy również podlegały silnym wahaniom na rynku kontraktów terminowych w zeszłym tygodniu – chociaż susza w Europie powoduje poważne straty w produkcji – a tym samym wysokie zapotrzebowanie na import dla Europejczyków. W piątek Komisja Europejska ponownie drastycznie skorygowała europejskie zbiory kukurydzy o 6,5 mln ton do obecnie zaledwie 59,3 mln ton i jednocześnie zwiększyła wymagania importowe do 20 mln ton.

Ceny pszenicy

Ceny pszenicy mocno fluktuują

Na europejskim rynku kontraktów terminowych ceny kukurydzy dla nowej uprawy (listopad) w piątek nadal wynosiły tylko 316 euro za tonę. Tydzień wcześniej jednak ceny wynosiły zaledwie 310 euro za tonę. Na rynku hurtowym i porcie eksportowym w Hamburgu pszenica wyceniana była w piątek po 330 euro za tonę – o 16 euro za tonę wyższa niż tydzień wcześniej. W późniejszych terminach oferowano nawet 335 euro za tonę. Ceny pszenicy pozostaną wysokie.

Za jęczmień dostawcy na hamburskim rynku hurtowym otrzymywali w piątek 297 euro za tonę – o 9 euro za tonę więcej niż tydzień wcześniej. W piątek ceny żyta chlebowego wynosiły 305 euro za tonę, a więc również o 10 euro więcej niż tydzień temu.

Według Państwowej Służby Celnej Ukrainy od początku roku gospodarczego 2022/23 (1 lipca) do 26 sierpnia kraj wyeksportował około 3,4 mln ton zbóż i roślin strączkowych, z czego do tej pory w sierpniu 1,70 mln ton. O tym poinformowało w sobotę Ministerstwo Rolnictwa. W tym samym czasie ubiegłego roku eksport wyniósł 7,0 mln ton, w tym 3,97 mln ton w sierpniu.

Niemcy eksportują jęczmień - ale prawie nie pszenicę

Łącznie wyeksportowano 937 tys. ton pszenicy (rok poprzedni: 3,4 mln ton), 274 tys. ton jęczmienia (rok poprzedni: 2,4 mln ton), 2,2 mln ton kukurydzy (rok poprzedni: 1,2 mln ton). Według dostępnych danych od 1 sierpnia do 23 sierpnia z trzech ukraińskich portów: Odessy, Piwdennego i Czarnomorska wypłynęły 34 statki. Przez porty wysyłano również soję, nasiona słonecznika i olej, a także mieszanki paszowe przeznaczone na eksport. Głównymi kierunkami ukraińskiego eksportu były Turcja i Korea Południowa. Łącznie zrealizowano dostawy do 12 krajów.

Również od 1 do 23 sierpnia państwowa spółka kolejowa Ukrzaliznytsia przewiozła na eksport 1,016 mln ton zboża, w porównaniu do 917 tys. ton w całym lipcu, donosi ukraińska firma analityczna AKP-Inform. Według Ukrzaliznytsia przez europejskie przejścia graniczne przewieziono 549 tys. ton zboża, kolejne 467 tys. ton trafiło do portów.

Zbiory zbóż w Rosji mogą osiągnąć w 2022 r. około 145 mln ton, co pozwoli na eksport od 55 do 56 mln ton - poinformował 26 sierpnia szef organizacji rosyjskich handlarzy zbożem ProZerno Władimir Petrichenko. „Eksport pszenicy może osiągnąć 44 mln ton”.

Komisja Europejska pozostawiła swoją prognozę eksportu pszenicy do Europy na bieżący sezon na łączną kwotę 36 mln ton w swojej aktualnej prognozie rynkowej w zeszły piątek. Oczekuje się, że eksport jęczmienia wyniesie około 9,9 mln ton. Jednocześnie oczekiwany import kukurydzy został zwiększony z 16,5 mln do 20 mln ton

Od 1 lipca do 21 sierpnia kraje europejskie wyeksportowały około 3,88 mln ton pszenicy. To o 287 tys. ton mniej niż w ubiegłym roku, kiedy do tego czasu sprzedano już 4,2 mln ton pszenicy do krajów trzecich. Największym pojedynczym eksporterem jest nadal Francja z eksportem pszenicy przekraczającym 1,61 mln ton. Region Morza Czarnego Rumunia zajmuje drugie miejsce z eksportem 859 000 ton pszenicy.

Czytaj również: Ukraiński producent Ostchem podniósł ceny nawozów mineralnych

Agraheute/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023