O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

11-12-2021

Autor: Mateusz Chrząszcz

Siew żyta hybrydowego – porady i podpowiedzi dotyczące uprawy

Siew żyta hybrydowego

Siew żyta hybrydowego to metoda stosowana od niedawna w naszym kraju. Nasiona tego żyta są wyższej plenności i lepszych cechach jakościowych.

Przypomnijmy, że pierwsza hybryda Marder pojawiła się na naszym rynku w 1995 roku. Jej zaletą jest znacznie wyższy plon, ale słabością jest podatność na choroby. W ciągu ostatniej dekady postęp w zaawansowanej hodowli zwierząt radykalnie zmienił grę.

Żyto hybrydowe to zupełnie inny siew

. Plon odmian mieszańcowych według danych COBORU (Centralny Ośrodek Badań Odmian Roślin) jest obecnie o około 20-30% większe w stosunku do plonu odmian populacyjnych. Wyższy potencjał plonowania żyta hybrydowego jest rezultatem większej o ok. 5-10% liczby kłosów oraz większej o 10% liczby wykształcanych ziaren w kłosie – mówimy to w kontekście głównie pędów bocznych. Dlatego, aby w pełni wykorzystać potencjał plonowania żyta hybrydowego, należy:

• wspomagać tworzenie kłosów na pędach bocznych:
• zapobiegać redukcji produktywnych pędów i zawiązków kłosów;
• wspierać rozwój i wzrastanie roślin jako warunek niezbędny do optymalnego wykształcenia ziarna. Aby te założenia były spełnione, niezbędne jest właściwe zaopatrzenie w składniki pokarmowe:
• w fazie krzewienia, a zwłaszcza w stadium 6 liści (faza podwójnego pierścienia – tworzenie zawiązków kłosów);
• na początku tzw. wielkiego okresu w rozwoju kłosa (od BBCH 32);
• w stadium od liścia flagowego do początku kwitnienia, aby zabezpieczyć nalewanie ziarna.

Żyto silnie reaguje na wcześniej uprawiane rodzaje przedplonów. Najlepsze dla niego przedplony to rośliny strączkowe, ziemniaki wczesne i wczesne, owies i jęczmień.

Wstępne przygotowanie podłoża nie jest bez znaczenia dla procesu wegetacji żyta i optymalnych kolejnych etapów. Uprawa wymaga w pełni dojrzałej gleby. Jest to równoznaczne z osiadaniem gleby przez co najmniej dwa tygodnie (przy tradycyjnej uprawie).Siew żyta hybrydowego 02

Siew żyta hybrydowego – ilość na daną powierzchnie

W zależności od miejsca i terminu siewu żyto hybrydowe można wysiewać w ilości 150-240 szt. ziaren na m2, co daje odpowiednio 55-88 kg/ha (upraszczając, 2 jednostki siewne ziarna). Głębokość siewu to 2-3 cm, jedynie podczas występowania niekorzystnych warunków wilgotnościowych należy ją zwiększyć do 4-5 cm i jak najszybciej zwinąć. W przypadku żyta mieszańcowego na siew musimy zakupić oryginalne i certyfikowane surowce. Niestety, użycie do siewu żyta mieszańcowego ze zbiorów znacznie zmniejszy plony. Wynika to z utraty funkcji hybrydowych.

Obecnie, w wyniku prac hodowlanych można jednoznacznie stwierdzić, że żyta hybrydowe są tak samo odporne na choroby jak odmiany populacyjne. Niższa zawartość antyskładników pokarmowych pierwszej odmiany wskazuje na lepszą jakość nasion mieszańca niż populacji. Badania wykazały również, że odmiany mieszańcowe charakteryzują się większą liczbą upadków niż odmiany populacyjne. Kolejną zaletą mieszańców jest to, że lepkość zawiesiny skrobi jest wyższa niż w przypadku odmian tradycyjnych. Znajduje to odzwierciedlenie nie tylko w typowym wykorzystaniu żyta jako paszy dla zwierząt, ale także wzbudziło zainteresowanie młynów, które mają dostęp do wysokiej jakości surowców do konsumpcji.

Czytaj również: Pszenżyto Rotondo cechuje się nadzwyczajną krzewistością

wmodr.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023