O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-03-2022

Autor: Świat Rolnika

Siew pszenicy ozimej – najważniejsze informacje

siew pszenicy ozimej

Pszenica ozima to jedna z najważniejszych roślin uprawnych w Polsce. Aby osiągnąć sukces w jej uprawie, warto znać prawidłowy siew pszenicy ozimej.

Zanim nastąpi czas wysiewu, ważne jest przygotowanie pola, a także przedplon. Najczęstszy przedplon w przypadku pszenicy ozimej stanowią: kukurydza, rzepak i burak cukrowy. W Polsce coraz częściej uprawiana jest też po soi, grochu jak również innych roślinach bobowatych. Możliwa jest też monokultura pszenicy ozimej, przełamana co cztery lata burakiem cukrowym, jednak to technologia wymagająca dobrych stanowisk i wysokich nakładów ochronnych. 

Siew pszenicy ozimej – odpowiednie terminy 

Siew pszenicy ozimej będzie odbywał się w różnym czasie w przypadku różnych części Polski.  W przypadku Polski:

– północno-wschodniej i wschodniej – od 15 do 25 września, 

– centralnej i południowo-wschodniej – od 20 do 30 września, 

– północno-zachodniej i zachodniej – od 20 września do 5 października, 

– Dolny Śląsk – od 25 września do 10 października. 

Jeśli siew nastąpi później, pszenica ozima może się słabiej słabsze rozkrzewić. W przypadku zbyt wczesnego wysiania, roślinę może atakować choroba mączniaka prawdziwego, septorioza paskowana liści oraz rdza. 

Również siewki są bardziej narażone na porażenie przez choroby podstawy źdźbła. Występuje też większe prawdopodobieństwo żerowania mszycy zbożowej i skoczka sześciorka. Istnieje też ryzyko wytworzenia zbyt dużej masy wegetatywnej, co zwiększa podatność pszenicy na wymarzanie. Niektóre odmiany pszenicy ozimej jak: Bogatka, Finezja, Legenda Nadobna, Mikula, Rywalka, Smuga, Symfonia, Tonacja i Zawisza, oraz Rapsodia i Türkis są mniej wrażliwe na opóźnienie siewu. 

Siew pszenicy ozimej

Głębokość i szerokość wysiewu 

Siew pszenicy ozimej i jego ilość jest zależna od warunków glebowych i stopnia intensywności technologii, a także odmiany. 

W warunkach intensywnej technologii produkcji normy wysiewu mogą być o 10-15% niższe niż w przypadku braku intensywnej technologii. Przy siewach opóźnionych zalecane jest zwiększanie normy wysiewu o 10-15%. Rzadszy siew (300 – 350 szt./m2 ) jest korzystniejszy, ale na najlepszych glebach, w optymalnych warunkach agrotechnicznych (przedplon niezbożowy, wysokie nawożenie mineralne, wczesne odchwaszczanie), łagodnej zimie i niewystępowaniu suszy w okresie krytycznym. Norma wysiewu – 160 – 290 kg na 1 ha. 

Pszenicę ozimą należy siać na głębokość 3-4 cm. Szerokość międzyrzędzi zależna jest od liczby wysianych ziaren na jednostkę powierzchni. W przypadku siewu 5,5 mln ziarn/ha odstęp między rzędami powinien wynosić od 12 do 15 cm, przy wysiewie 5,5 do 6,5 mln. ziarn/ha od 10 do 12 cm natomiast przy wysiewie powyżej 6,5 mln. ziarn/ha od 8 do 10 cm. Takie sianie umożliwia właściwe rozmieszczenie roślin w rzędzie i zmniejsza "wypadanie" roślin w okresie wegetacji.

Czytaj też: Paciornica pszeniczna – larwy niszczą pszenicę ozimą i jarą

cdr.gov.pl/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023