Talk icon

Informacje

14-05-2022

Autor: Michał Rybka

Scholz: Rosja i cały świat płacą bardzo wysoką cenę za pomysły Putina

Scholz

Kanclerz  Olaf Scholz dla portalu t-online podkreśla, że Rosja, jak do tej pory, nie jest w stanie osiągnąć żadnych z wyznaczonych wcześniej celów wojennych.

"Jest oczywiste, że Rosja nie osiągnęła żadnego z celów wojennych, które deklarowała na początku. Rosja i cały świat płacą bardzo wysoką cenę za szalony pomysł Putina, by rozszerzyć rosyjskie imperium" – zaznaczył w wywiadzie kanclerz Niemiec.

Kanclerz chce dołączenia Finlandii i Szwecji do NATO

Zapytany, czy podczas rozmowy telefonicznej, którą odbył w piątek z Putinem zauważył jakąś zmianę w nastawieniu prezydenta Rosji, Scholz odpowiada: "Nie". Jednocześnie podkreślił, że jest oczywiste, że Rosja nie osiągnęła żadnego z celów wojennych, które deklarowała na początku. Ukraina nie została podbita, ale broni się z wielką umiejętnością, odwagą i poświęceniem. NATO nie wycofało się, a wręcz wzmocniło swoje siły na wschodniej flance sojuszu".

Sojusz "stanie się jeszcze silniejszy, gdy do NATO dołączą Finlandia i Szwecja. Samo wojsko rosyjskie poniosło znaczne straty, o wiele większe niż w ciągu dziesięciu lat kampanii Związku Radzieckiego w Afganistanie. Powoli Putin powinien uświadomić sobie, że jedynym wyjściem z tej sytuacji jest porozumienie z Ukrainą" – mówił Scholz w wywiadzie dla t-online.

Kanclerz zaznaczył, że porozumienie nie może oznaczać dyktatorskiego pokoju ze strony Rosji.

Scholz

Scholz: Niemcy odchodzą od od rosyjskiej ropy i węgla

"Rosja i cały świat płacą bardzo wysoką cenę za szalony pomysł Putina, by rozszerzyć rosyjskie imperium. Wiele krajów cierpi, ponieważ Ukraina jest jednym z głównych dostawców zboża. Chodzi tu o prawdziwy głód – a nie tylko o to, jak u nas, czy na półkach sklepowych jest wystarczająca ilość oleju słonecznikowego" – zauważył niemiecki kanclerz.

W kwestii uzależnienia energetycznego Niemiec od Rosji Scholz podkreśla, że "w tym roku uniezależnimy się od importu rosyjskiego węgla i ropy (...). W przypadku gazu ziemnego jest to trudniejsze – również dlatego, że w bardzo krótkim czasie musimy zbudować kilka nowych terminali skroplonego gazu ziemnego, które są dużymi projektami infrastrukturalnymi wartymi miliardy. Tego nie da się zrobić z dnia na dzień".

Scholz przyznał w wywiadzie dla t-online, że "co jakiś czas" rozmawia z byłą kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Pytany czy Merkel mu doradza kanclerz odpowiada: "Rozmawiam z Angelą Merkel o sprawach politycznych. I myślę, że to dobrze".

Czytaj też: Kanclerz Scholz, czyli "przyjaciel Putina". Brytyjskie media grzmią

PAP/ fot. twitter olafscholz
 
 

swiatrolnika.info 2023